پرده کروماکی

پرده کروماکی چیست؟

پرده کروماکی یا فون کروماکی همان طور که از اسمش مشخص است نوعی بگراند ( پس زمینه) به صورت پرده یا پارچه است که در رنگهای کروماکی تهیه شده تا با استفاده از این پرده ها بتوان فرآیند کروماکی (جدا سازی) را اجرا کرد ،همان طور که در مقاله کروماکی چیست اشاره کردیم ، کروماکی محدود به یک رنگ نیست و در رنگهای متفاوتی وجود دارد که پرکاربرد ترینشان سبز و ابی است، که بیشتر پرده های کروماکی مخصوصا در بازار ایران در همین دو رنگ ارائه شده، از نکات  مثبت پرده کروماکی نسبت به ابزار دیگر قابلیت جمع شدن ، سبک بودن و داشتن قابلیت حمل است که به صورت پرتابل مورد استفاده قرار گیرد، اما نکات منفی هم دارد ، نداشتن کیفیت در بیشتر محصولات موجود در بازار ، کثیف شدن و ضعیف شدن رنگ ، پاره شدن برای نصب دائمی مناسب نیستن ، بیشتر کاربرد این ایزار از کروماکی برای صحنه های بیرونی یا استفاده آماتوری است ، چرا که رنگ کروماکی بیشتر در استودیو مورد استفاده قرار می گیرد ، چرا که یا دوامتر و کیفیت مطلوبتری نسبت به پرده های کروماکی دارد .

برای همین پیشنهاد ما برای ساخت استودیو کروماکی چه به صورت آماتور و حرفه ای رنگ هست ،که در مطلبی جداگانه کامل به رنگ کروماکی اختصاص داده میشه، پرداخته می شود .بیشتر پرده را در جاهای مورد استفاده قرار میدهند که نیاز به ضبط پرتابل باشد مثل صحنه های خارجی که فضای وسیعی باید سریع کرماکی شود یا در استودیو های چند منظوره مورد استفاده قرار دهید که در صورت نیاز با . انواع پرده های کروماکی در بازار موجود است که بعضی وارداتی و بقیه تولید داخل هستند. این فونها یا پرده ها در شش اصلی نوع شطرنجی (سوزنی) ، مخملی ، کاغذی ، پارچه ای و کریستالی تولید شده. ما آینده نیز تمامی این محصولات را تولید یا وارد می کند و هر کدام نکات مثبت و منفی خود را دارند.

پرده کروماکی

پرده کروماکی

 

فون کروماکی شطرنجی

فونهای شطرنجی یا ( NON-WOVEN ) از الیاف جدا از هم به وجود می‌آیند در ایران تولید شده آن به سوزنی معروف شده؛ به این صورت که تکه‌های مختلف در کنار هم قرار گرفته و توسط وسایل دوخت مختلفی از جمله دستگاه سوزن، حرارت، و یا چسب‌های مخصوص به بکدیگر متصل شده و یک نوع فون رولی را از آن به دست می آورند که این نوع پرده کروماکی ارزانتر و بی کیفیت تر از نظر دوام است ولی رنگ نسبتا نزدیکتری به کد رنگی کروماکی دارند اما دقیق نیست.

پارچه مخملی کروماکی

مخمل نوعی پارچه کرکی است که از ابریشم، پنبه، کتان یا پشم تشکیل می‌شود. مخمل به علت دشواری ساخت و تولید، معمولا از جمله پارچه‌های گران قیمت محسوب می‌شود؛ اگرچه با پیشرفت فناوری روز، تولید آن هزینه کمتری پیدا کرده‌است. همچنین دقت کنید که مخمل، پارچه‌ای بسیار نرم و لطیف و قابل انعطاف می‌باشد.

این نوع فون‌ها دو نوع دارند؛ یکی مخمل واقعی، و دیگری طرح مخمل ( ذرات کرک مانند که بر روی یک لایهٔ با تار و پود از مواد پلاستیکی که سطح آن آغشته به یک لایه چسب بسیار نازک است، پاشیده شده. این کرک‌های رنگی، مانائی بسیار سستی بر روی چسب داشته و پس از اندکی استفاده و در تماس با اشیاء، به اصطلاح «کچل» می‌شوند )

این نوع فون‌ها نیز همانند فون‌های پارچه‌ای قابل شستشو هستند، اما لازم است بدانید که به سرعت کثیف می‌شوند. همچنین بعضی از آنها مشکلی تحت عنوان ریزش پرز دارند و ممکن است نیاز باشد دو یا سه روزی یک بار، تنها به خاطر همین پرزها استودیوی خود را جارو بزنید.

پارچه کروماکی

ین نوع فون‌ها می‌توانند از جنس‌هایی همچون کتان، کرباس، برزنت، Muslin و … به وجود آمده باشند یا به صورت مخملی باشند که خود فون‌های مخملی در دسته‌ای جداگانه قرار می‌گیرند. یکی از موارد استفاده از فون‌های پارچه‌ای بافته شده برای عکاسی پرتره استودیویی در حالت تک رنگ یا مونوکروم است.

این نوع فون‌ها دو نوع براق یا مات دارند که باید با توجه به سبک کارتان یکی از آنها را انتخاب کنید. در واقع نمونه‌های براق ممکن است حواس بیننده را از سوژه پرت کرده و دائما برق بزنند، اما مدل‌های مات این مشکل را ندارند، در عوض در کنتراست تصویر با هم متفاوت خواهند بود.

یکی از مزیت‌های فون عکاسی پارچه‌ای، قابل شستشو بودن آن است. گرچه شستن آنها کار ساده‌ای نخواهد بود، چرا که عملیات نصب کردن سختی روی پایه دارند و ممکن است شما را به دردسر بیندازند. مخصوصا نمونه‌هایی با رنگ روشن که خیلی سریع کثیف می‌شوند.

کاغذ کروماکی

کاغذ کروماکی ( Seamless ) که کیفیت نسبتا قابل قبولی دارد و بیشتر در عکاسی مورد استفاده قرار می گیرد که در بازار ایران کم وارد شده و به شکل رول تولید شده است. این نوع فون کاغذی رنگ‌های متفائتی دارد، اما به این نکته توجه کنید رنگ کروماکی با رنگ سبز تفاوت دارد. این نوع پرده اصلا دوام نداشته و به خاطر آن در طول های بلند تولید شده است که بخش های که زیر پای سوژه خراب شده، به راحتی جدا شود.عکاسان حرفه‌ای فون‌های کاغذی را برای عکاسی استودیویی، بهتر از فون‌های پارچه‌ای یا مخملی می‌دانند. البته این مدل بسیار کمیاب و البته گران است! فون‌های کاغذی به لحاظ ظاهری و البته ضخامت شبیه به کاغذهای فابریانو دانست.

پرده کروماکی کریستال مجیک

پرده کروماکی مجیک ، که تولید کشورهای آمریکا و آلمان است . رنگ پرده خاکستری است و در درون الیاف آن از کریستال بکار رفته است ، در نور طبیعی تغیرر رنگی نمی کند اما نورمخصوص کروماکی به آن تابیده شود پرده در تصویر ضبط شده بگراند به رنگ تابیده شده کروماکی تغییر رنگ داده است . این پرده کروماکی دارای 4 رینگ LED مخصوص است که این نورها در رنگهای سبز و آبی و قرمز و نارنجی هستند، با نصب این رینگها به سر لنز دوربین ، رنگ پرده نیز تغییر می کند . یعنی پرده خاکستری رنگ ، بدون هیچ نورپردازی خاصی به رنگ سبز یا آبی و یا قرمز تبدیل می شود که مانند دیگر پرده ها این امکان را میدهد که به راحتی بگراند کروماکی را از سوژه جدا کرد.

مستند گزارشی

مستند گزارشی چیست ؟

مستند گزارشی (Reporting documentary)،همان طور که از نام آن پیداست یکی دیگر از انواع ژانرهای سینمای مستند یا گونه شناسی مستند است، با این تعریف که گزارشی است که می کوشد به حقیقت یا واقعیت دست پیدا کند ، به اینگونه معنی کنیک که به ارائه یک شناختی سطحی از واقعیت اکتفا نمی کند بلکه  در پی شناخت لایه های درونی و پنهان ماجراست ،لذا می توان گفت به تحقیق چندانی نیاز ندارد چرا که سعی میکند آنچه به نظر می آید را نشان دهد، نکته بعد در وجه تفسیری آن نهفته است.مستند ساز گزارشی هیچ تلاشی برای تفسیر واقعیت انجام نمی دهد و درباره چند و چون رخداد برابر دوربین به قضاوت نمی پردازد؛چرا که قرار نیست چیزی فراتر از گزارش واقعیت باشد،شاخصه دیگر مستند گزارشی،عدم برخورداری از پرداخت سینمایی است؛به این معنا که اگر دو وجه یک اثر مستند را وجه اطلاعاتی و وجه هنری-سینمایی بدانیم،در مستند گزارشی وجه اطلاعاتی بر وجه هنری چنان تفوقی دارد که غالبا آن را از نمود می اندازد. البته این سخن بدان معنی نیست که یک مستند گزارشی،الزاما نباید ساختاری در اماتیک داشته باشد بلکه آثار متعددی را می توان یافت که با وجود داشتن ساختاری گزارشی،از رنگ و لعابی هنری-سینمایی نیز برخوردارند.ناگفته نماند که امروزه مستند های گزارشی ویزه ای از برخی شبکه های تلویزیونی ماهواره ای مانند bbcپخش می شود که نشان از پروهشی جدی ذارذ؛و یا می توان در چشم انداز آثار کلاسیک سینمایی مستند جهان،با آثاری مواجه شد که از موضوع مورد نظر خود گزارشی شاعرانه به دست داده اند. ماننده باران(1929)ساخته یوریس ایونس که گزارشی است از یک روز بارانی شعر آمستردام و یا فیلم انعکاس هلند مناظری از شهر ها و روستا های هلند را از طریق بازتابشان در آب نهر ها و رودخانه ها و کانال ها به نمایش گذارد.با توجه به شاخصه های اصلی مستند گزارشی،در می یابیم که ساخت آن در چارچوب ضوابط سیمای جمهوری اسلامی ایران به زمان و بودجه چندانی نیاز ندارد و درست به همین علت از سوی برنامه سازان شبکه های تلویزیونی ایران،مورد اقبال فراوان قرار می گیرد.با نگاهی گذرا در می یابیم که بیشترین سهم تولید شبکه های سیمای جمهوریه اسلامی به تولید مستند گزارشی اختصاص دارد.حال آن که یکی از گونه های ارزشمند،تاثیر گذار و رایج شبکه های تلویزیونی جهان است.

مستند گزارشی

مستند گزارشی

نمایش

نمایش چیست؟

نمایش (Drama) را در فرهنگ آکسفورد چنین بیان کرده اند که تالیفی به نثر یا نظم که داستانی را از طریق گفت وشنود و کنش بازگو میکند و برای آوردن به صحنه آماده شده و با صحنه پردازی ، جامه آرایی و حرکت های همراه آن به مثابه زندگی واقعی عرضه می شود. با خواندن این تعریف می بینید که به بسیاری از تعاریف و ابعاد این هنر را شامل نمی شود مانند تالیفی نثر گونه یا نظم شاید یک متن فی البداهه اجرا شود یا گفت و شنود باشد، نمایشهای میم را در برنمیگیرد به طوری کلی می توان گفت تعاریف نباید هیچگاه به صورت مطلق بکار روند چون همین تعاریف مانعی در راه گسترش و نورآوری ایجاد میکنند.خود هنر نمایشی بسیار سیال و نرمش پذیر است و میتواند از بسیاری از منابع و رشنه های دیگر بهره بگیرد و اتفاق جدیدی را رقم بزند حتی دیگر مانند گذشته که سیرک ،کنسرت های موسیقی (پاپ) و اتفاقات هنری مانند هپنینگ ، یا نمایشواره های چندرسانه ای را جز نمایش دانست یا نه اهمیت چندانی ندارد چرا که در دنیای امروز این هنر به سرعت پیشرفت کرده و ما هر روز شاهد نورآوری و باز آفرینی هستیم.

 

نمایش

 

واژه نمایش برگفته از drama یونانی است که به معنی کنش است، نمایش کنشی تقلیدی است، کنشی برای تقلید و بازنمایی رفتار بشر (البته استثتای همیشه هست) که برایش قالب ادبی مشخصی وجود ندارد ، عناصری که یک نمایش را می سازند کنش و عملکرد است که اندیشه ها و نظرات خالقش را تحقق پذیر کند.هنرهای نمایشی یکی از اشکال هنر هفتگانه می باشد که در آن بازیگر با بهره از بدن و کلام و استفاده از ذوق هنری داسنانی را برای مخاطب بر روی صحنه به نمایش در می آورد. خود نمایش و تئاتر دارای زیر شاخه های متنوع است که از بین آنها میتوان به نمایش صحنه ای ، تئاتر خیابانی ، پانتومیم و میم ، نمایش عروسکی ، اپرا ، سیرک ، پرفرمنس آرت و در نمونه های ایرانی این هنر روحوضی ، نقالی ، پرده خوانی ، تعزیه اشاره کرد. در ادامه به صورت خلاصه به تاریخچه تئاتر در ایران و ریشه غربیش می پردازیم ، و حتما مطالب جداگانه راجب هر دوره اختصاص خواهیم داد.

نمایش در غرب

یونان اولین دوران بزرگ تئاتر به معنی امروزیش خلق کرد و به تدریج از سدهٔ هشتم تا ششم پیش از میلاد پخته تر شد، در شهر های بزرگ سیاسی «پولیس» این هنر رونق بیشتری داشت، مهم‌ترین این شهرها آتن ، اسپارت، ، تِب بودند این اجزاها نیز مانند تمامی کشور های دیگر جهان ریشه در مذهب داشتند و میتوان به جشنواره دیونیزوس (خدای شراب) اشاره کرد که رومیان آن را باکخوس یا باکوس می نامیدن ، در مراسم آیینی که هر سال برای بزرگداشت او در زمین های زراعی و تاکستان ها برگزار می شد که در آن آوازهای خوانده و در مراسم بزی برای دیونیزوس  قربانی می شد ودر زمین پراکنده می کردن و معتقد بودن باعث حاصل خیزی و برکت می شود .شعر های که توسط کشاورز های خوانده می شد را تراگودیا (tragodia) می نامند، که تراگو به معنی بز و دیا شعر است که سرود بز می شود، اما این اصطلاح به رفص بز هم مشهور ست چرا که یونانیان در زیر پای بز آتش روشن می کردن و موسیقی می نواختن و حیوان عادت می کرد وقتی این صدای را می شنود می سوزد و شروع به پا پرداشتن می کرد (به نوعی آن را رقص می پنداشتن) کلمه تراژدی از همین کلمه گرفته شده است ، این مراسم شالوده اولین خشت نمایشهای نخستین شد که بعدها در پولیس های تئاترهای شکل گرفت که در آنها تراژدی و ساتیر (نوعی نمایش کمدی با نکات جنسی و زننده ) در یک شبانه روز به نمایش در می آمد. نمایشهای غربی هم از یونان آغاز شدن و در دوران های بعد رشد و ریشه بیشتری پیدا کرد، ازیونان به رومی ها از رومی ها به قرون وسطا (دوران تئاترهای مذهبی مسیحی)  مانند میراکل  که موضوعاتشان مربوط به قدیس ها و روحانی های مسیحت و مریم مقدس بود و میستری که موضوع مانند زندگی حضرت مسیح و مصائب اورا دنبال می کرد و به دنبال آن رنسانس و تئاتر وارد دوره ی جدیدی شد،ا گرایش مد نظر رنسانس و انسان باوری (اومانیسم) و بازگشت به ریشه ها تئاتر«باستان»  کشف دوباره آن.این نهضت در ایتالیا شکل گرفت و از  نمایش های آن دوره میتوان به کمدیادلآرته و فرس اشاره کرد تا دوران طلایی قرن هفدهم که به قرن بزرگ تئاتر اروپا مشهور است در این دوران تئاتر و ادبیات نمایشی در اسپانیا،انگلستان (تئاتر الیزابتی) و فرانسه شاهد شاهکار های هنری می شود این روند با گذشت قرون تکمیل و به جنبه های تئاتر امروزی نزدیک می شود که ما امروزه شاهد آن هستیم.

نمایش

نمایش در ایران

نمایش در ایران نیز مانند یونان ریشه در مذهب داشت ولی آنقدر خوش شانس نبود یکی به دلیل فرهنگ مونوفونی (دهانی بودن) که نگارش نمی شد و دوم به دلیل نگاه مذهبی اما ریشه نمایش در ایران را باید در گوسان که خنیاگری بودن که شعر های با موضوعات پریان و شاهان و قهرمانان را با نواختن ساز می‌خوانده اشاره کرد. نمایش در ایران به سه بخش نمایشهای پیش از اسلام و نمایشهای پس از اسلام و معاصر تقسیم کرد، قبل اسلام متاستفانه به صورت مکتب چیزی از آن باقی نمانده ولی محققان معتقدن گوسان ها یا رقاصان و دلقک های در دیوان های پادشاهان بوده اند که نوعی نمایش اجرا می کردند یا بقایای محل های در زمان سلوکیان واشکانیان هست که نمایش اجرا می شده اما به صورت مکتوب می توان به نمایش‌های آیینی كه به داستان سوگ سیاوش و كین ایرج اشاره کرد و نمایش های پس از اسلام میتوان به نقالی ، تعزیه ، نمایشهای عروسکی و  در معاصر نمایشهای شادی‌آور(صفوی)  یا در زمان زندیه  به تقلید  و در ادامه دوره قاجاریه مسخره بازی ، روحوضی ، ختنه سوران ، سیاه اشاره کرد اما تئاتر کلاسیک در اواخر قاجار به درستی شکل گرفت ودر دوران پهلوی تکامل یافت و به جنبه غربی خودش نزدیک شد.

"<yoastmark

 

 

 

 

فیلم خبری

فیلم خبری چیست؟

فیلم خبری ( Newsreel ، News Film ) رویدادهای خبری و وقایع قابل توجه را پوشش می دهد. فیلم خبری می کوشد که عمل یا واقعه تکرار ناپذیری را ثبت کند. فیلمسازی حداقل کنترل را بر حادثه یا کنش دارد خود او ناظر است و یه وسیله ضبط کننده تصویر آن را بر روی فیلم ثبت می کند و مانند فیلم مستند فرصت بررسی یا پیدا کردن واقعیت یا سند ندارد بلکه او خودشاهد است، شاهد آن چیز که در لحظه واقعیت است البته در این شاخه هم روایت (داستان) درجریان است. فیلم خبری در خام ترین شکل خود یک رشته نمای بی ارتباط است که قسمت هایی از کل حادثه را ثبت می کند، اگر این فیلمها با تدوین در کنار هم قرار نگیرند یک مجموعه آشفته به نظر می آیند. اگر این نماها به وسیله نماهایی از ناظرین حادثه که از خود واکنش نشان می دهند پل زده شود به یک مرحله متعادل رسیده ایم. این امر رابطه ای مبتنی بر کنش -واکنش ایجاد می کند،تماشاگر این رابطه را می پذیرد هر چند آگاه است که حادثه ای ناقص را تماشا می کند (نوعی همزاد پنداری). کامل ترین شیوه ضبط فیلم با استفاده از یک یا چند دوربین اتوماتیک همگاه با یک ضبط صوت صورت می گیرد که تمام واقعه را  که خواه جذاب ویا خواه خسته کننده مثل برخی فیلم های (سینما حقیقت) ضبط می کند. اما مانند سینما چیزی به عنوان جای ایده آل دوربین که موقعیتی درماتیک را کاملا و بدون نقص در برگیرد وجود ندارد،مسئولین مربوطه باید جای دوربین، ارتفاع، نما ، لنز و مقدار نور را  در لحظه انتخاب کنند و همه این موارد ما را به سازش می کشانند و انتخابی غیر قابل اجتناب به ما تحمیل می شود، تازه در این شرایط است که بعضی ها به شیوه دقیقا مشابهی یک موقعیت را پوشش می دهند و دیگر نه از سناریو، فیلمنامه خبری نیست با با تن لخت واقعیت روبه رو هستیم و حتی مانند مستند نمیتوانیم نگرش خود یعنی مولف را هم داشته باشیم، فیلم خبری تا دهه 1950 جزئی از برنامه سینما بودند ، حتی در برخی از سینماها فقط فیلم های خبری پخش می شد ، ضبط این نوع فیلم  در پایان قرن نوزدهم ، در فرانسه و توسط فیلمبردارانی که برای لومیرها کار می کردند شروع شد که اولین موضوعاتی که به آن ها پرداختند ،رویدادهای سیاسی و نظامی بود که این وضعیت با ورود تلویزیون به زندگی مردم جای خودش رو برنامه های خبری تلوزیونی داد با توجه به ظرفیت های امروزه  تلویزیون و امکانات خیره کننده ای مانند ماهواره ها  ، پوشش کاملی از تمام رویداهای و حوادث جهان چه سیاسی ، ورزشی ، هنری و … را عرضه می کند.

صفحه اول گوگل

صفحه اول گوگل

صفحه اول گوگل باشیم؟

برای داشتن سایتی در صفحه اول گوگل لازم است شما دانش نسبی درباره سایت پیدا کنید و به صورت مرتب به سایت خود رسیدگی کنید، و وقت زیادی را به آن اختصاص دهید از به روزرسانی تا تنظیمات سئو سایت ،چرا اگر این اتفاقات در سایت شما دیده نشود نه گوگل و مخاطب را به خود جذب نمی کند. شما باید توجه داشته باشید که قرار گرفتن در صفحه اول گوگل به سادگی میسر نیست و شما باید سایتی با محتوا ، به روز شده داشته باشید که در آن تمامی قوانین سئو رعایت شده باشد و با صرف زمان و هزینه آن را وارد صفحات گوگل کنید ، شما میتوانید با تبلیغ در گوگل ادورز در صفحه اول قرار بگیرید (تبلیغ در گوگل) اما این تبلیغ هم هزینه زیادی به دنبال دارد و دائمی نیست ولی بی شک سایت شما را در صفحه اول قرار میدهد.شما باید برای رسیدن به این موفقیت باید  برنامه ریزی خوبی انجام دهید. در اینجا ما سعی میکنیم نکات مهم برای رسیدن به این هدف را به شما معرفی کنیم.

صفحه اول گوگل

صفحه اول گوگل چیست؟ چه کسانی در صفحه اول گوگل هستند ؟ صفحه اول گوگل چه تاثیر بر فروش دارد ؟ شاید همه این سوال ها برای شما مطرح شده باشد .صفحه اول گوگل جایی است که سایت گوگل بر اساس داده های خود سایت های برتر در آن موضوع یا کلمه کلیدی را در آن قرار میدهد و هرچه رتبه شما کمتر باید در صفحات بعدی قرار میگیرید طبق آمار کاربران عموما فقط سه سفحه اول را می بینند و تعداد کلیک بیشتر فقط برای صفحه اول است فرض کنید شما در گوگل به دنبال خرید گوشی هستید ، کلمه کلیدی را وارد می کنید و سریعا گوگل به شما صدها پیشنهاد میدهد اما فقط در صفحه اول 10  لینک قرار میگیرد و 90 درصد مخاطبین روی فقط آنها کلیک میکنند ، حالا فکر کنم ارزش بودن در صفحه اول گوگل را درک کردید، تمامی وب سایت ها توانایی بودن در این صفحه را دارند اما بستگی به تلاش و عملکردشان دارد! برای اینکه در گوگل اولین باشید باید دانش بهینه‌سازی و  قوانین سئوی را بشناسید( سئو ) امروزه بخشی از این کارها را سایت ها و افزونه ها انجام می دهد. سایت های مانند الکسا(Alexa) موز (MOZ) ، گوگل آنالیزور analytics.google  و از افزونه های معروف سئو میتوان به افزونه WP Schema Pro ، Yoast seo ، All In One SEO Pack را معرفی کرد ، در بحث بهینه سازی هم WP Super Cache ، WP Fastest Cache ، W3 Total Cache ،  Autoptimize را میتوان معرفی کرد.

داشتن برنامه ریزی بلندمدت برای رسیدن صفحه اول گوگل

شما قبل از هر حرکتی باید برای محتوا و سئو سایت خود برنامه ریزی کنید. باید موارد خود را لیست کنید ، از نکات مهم تا نقاط قوت خود در آن لحاظ کنید و بر پایه آن استراتژی خود را بر جستجوی کلمات کلیدی مناسب اجرا کنید ، این فرآیند باید با توجه به میزان ترافیک و آنالیز ها به دست بیایید تا سئو و بهینه‌سازی سایت  طبق آن اجرا شود و این امر نیازمند تلاش زیادی است اما در انتها پاداش آن را خواهید گرفت. شما یا مشاور سایت شما باید در سایت شما به نکات زیر توجه ویژه ای داشته باشد.

صفحه اول گوگل

1- ارائه محتوا به روز و کاربردی

محتوا تاثیر بسزای برای قرار گرفتن سایت در صفحه اول گوگل دارد شما باید به صورت منظم محتوای جدید  و به روز شده را به مخاطب خود ارائه دهید. نوشتن یا انتشار محتوای جدید یا بروزرسانی محتویات بخشی از بهینه سازی روزمره‌ی وبسایت شما را تشکیل دهد. این به آن معنی نیست که نیاز است هر روز یک پست جدید منتشر کنید، بلکه باید تلاش کنید تا جایی که میتوانید ق یک برنامه‌ی منظم به انتشار محتوا داشته باشد. شما میتوانید در ماه حتی یک پست منتظر کنید اما باید حداقل به روز باشد و جدا  از کپی کردن مطالب پرهیز کنید چرا که نه تنها نتیجه مثبتی ندارد بلکه گاهی می تواند نمرات منفی برای سایت شما داشته باشد. به به روز رسانی نیز توجه داشته باشید و اگر نکاتی یا تغییرات مفیدی میتوانید به پست منتشر شده اضافه کنید حتما آنرا انجام دهید. تاکید بر این موضوع که محتوا شما باید تازه و جذاب باشد و در صورت امکان به گرافیک خوبی هم داشته باشید و به دور از کپی و تکرار باشید ، یک نکته کلیدی در سئو است. چرا که موتورهای جست و جو به این نکات دقت می کنند. دیدگاه را دنبال کنید آن ها را پاسخ دهید ، چرا که نشان می دهد مخاطب مطالب شما را پسندیده و دنبال می کند.

2- اجرای درست سئو

پیاده سازی سئو به زمان و تخصص نیازمند هستند چرا که  برای بودن  در اولین صفحه اول گوگل شما به آن نیاز دارد و همین طور باید مدام به روز شود. باین پیاده سازی نیازمند انجام اموری مانند بهینه سازی است که به  آن باید توجه کرد، یکی از این نکات این است که اندازه‌ی عکس‌های خود را تا جایی که امکان دارد، کوچک نگه دارید. داشتن عکس‌های باکیفیت در سایت یک ضرورت است اما حتما نمی‌خواهید که این عکس‌ها، سرعت سایت شما را کاهش دهند، یکی از روش های آن استفاده از افزونه های بهینه سازی است مانند : WP Super Cache ، WP Fastest Cache ، W3 Total Cache ،  Autoptimize  شما میتوانید به اینها تا حدودی این امر را انجام دهید، یکی دیگه از نکات که در سئو مهم است ریسپانسیو بودن یا همان سازگار با موبایل است چرا که این نکته هم در سئو تاثیر میگذارد و به شما کمک میکند در صفحه اول گوگل باشید،نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه کنید محتوای تکراری است. باید همیشه مراقب محتوای سایت باشید، این موضوع چندین بار دیگر به شما تاکید می شود چرا که بسیار حیات هستش، .  تگ ها را به درستی استفاده کنید ، قرار دادن دها تگ کنار هم باعث ببهینه سازی سئو نمی شود و میتواند تاثیر منفی بگذارد، سعی کنید برای مثال برای مطلاب مشترک از تگ استفاده کنید.

صفحه اول گوگل

3- تنظیم سئو داخلی

شما باید بر روی ساختارهای لینک‌های داخلی بسیار کار کنید چرا که تاثیر بسیار زیادی بر بازدید و جذب مخاطب دارد این کار باعث می شود شما برای گوگل یک راه دسترسی آسان به وبسایت خود باز کنید. این ساختار را شما باید گسترش دهید ، چرا که این صفحه ها می تواند خود در صفحات گوگل قرار بگیرد و باعث افزایش بازدید سایت شود که نتیجه آن افزایش رتبه سایت شماست که باعث قرار گیری شما در صفحه اول گوگل می شود ،شما باید بدانید به محتوای کمتر دیده شده نیز توجه کنید و آن ها در دید قرار دهید ، پستی را  هیچگاه بدون لینک متنی منتشر نکنید ، چرا که باعث افزایش بازدید در سایت می شود و هرچه زمان حضور مخاطب افزایش پیدا کند ، رتبه شما نیز بالا رفته و احتمال قرارگیری شما در صفحه اول گوگل افزایش می یابد.

4- رسیدگی و به روز بودن سایت

اکثر شما با این نظر موافق هستید که بهتر است به جای اینکه صبر کنید تا خانه کاملا کثیف و ریخت و پاش شود، به طور روزانه به جمع و جور کردن آن بپردازید. این موضوع در رابطه با وبسایت شما نیز صدق می‌کند. منتظر نشوید تا تعداد صفحات به قدری بالا برود که نتوانید آنها را مدیریت کنید. به طور منظم و طبق یک برنامه مشخص به کنترل آنها بپردازید.یکی از کارهایی که می‌توانید در این مورد به عنوان یکی از امور سئوی روزانه انجام دهید این است که به دنبال محتوای هم جنس بگردید. از آنجایی که مطمئن هستید از پیش به طور منظم محتویات را زمان‌بندی یا باز نشر کرده‌اید، تنها کمی کار می‌برد تا مطمئن شوید با محتوای هم‌جنس در سایت خود رو به رو نیستید. اگر به دو مقاله با یک موضوع یکسان و یک زاویه‌ی دید برخوردید، آنها را ترکیب کنید و یک مقاله‌ی جدید را تشکیل دهید. متاسفانه یک نکته‌ی خوب نیز همچون یک محتوای با کیفیت اگر بیش از حد استفاده شود، می‌تواند مشکل‌ساز شود. بنابراین زمان بگذارید و مطمئن شوید که محتوای شما هم‌جنس با محتویات دیگر سایت نیست.

5- به خوبی تجزیه و تحلیل کنید

شما بیاد قبل از هر حرکتی سایت خود را بررسی و تجزیه کنید، چرا که باعث می شود متوجه شوید راه را درست رفتید یا نه . یکی از راه های آنالیز Google Analytics است که خود گوگل در اختیار شما قرار داده که دارای هزاران داده‌ی جالب است که می‌توانید از آنها برای سئوی وبسایت خود استفاده کنید. اما مهارت یافتن در هر کدام از جنبه‌های Google Analytics زمان زیادی می‌برد. اگر زمان زیادی برای پرداختن به این موضوع ندارید و آگاهی کمی در مورد ابزارهای تحلیلی دارید پس باید هفته‌ای یکبار کمی زمان بر روی دو گزارش بگذارید. یکی دیگر از راه ها بررسی سایت در الکسا و چک سئو  است که رتبه و خطاها یا نکات مفیدی را به شما ارائه می دهند. شما بدون داشتن آنالیز و برنامه ریزی نمیتوانید در صفحه اول گوگل قرار بگیرید.

 

صفحه اول گوگل

6- تقویت شبکه های مجازی

شما باید در  چند شبکه‌ی اجتماعی عضو و حضور داشته باشید و مانند سایت به طور منظم برای فالوورهای خود پست قرار دهید ایده‌ی خوبی است این کار باعث می‌شود تا نشان دهید حساب شما فعال و پرکار شود حساب های مانند فیس بوک () ، اینستاگرام () ، تیوتر و یا تلگرام و واتس آپ ، شما به این روش می‌توانید پست‌های خود را و همچنین مطالب و عکس های سایت خود را در آنجا به اشتراک بگذارید و لینک در آنها تعبیه کنید تا مخاطب بیشتری به سایت خود جلب کنید. بدین ترتیب شما میتوانید بهتر مخاطبان خود را  بشناسیدو می‌فهمید که به چه چیزی علاقمند هستند، همچنین زمانی که این کار را انجام می‌دهید به طور مداوم با افرادی که در صفحات شبکه‌های مجازی برای شما نظر می‌گذارند در ارتباط باشید تا بتوانید حضور آنها را حفظ کنید.

جمع بندی

تمام ماجرا همین بود. با همین ۶ موردی که اینجا مطرح کردیم می‌توانید اولین صفحه اول گوگل باشید و سئوی وبسایت خود را ارتقا بخشید. یکبار در روز  حداقل بر روی یک  مورد از این شش نکته کار کنید تا در مسیر صحیحی برای خوب نگه داشتن شکل SEO سایت خود قرار داشته باشید. همچنین فراموش نکنید تا هرگاه توانستید زمان بیشتری را به استراتژی‌های بلند مدت سئو اختصاص دهید تا به یک ثبات حقیقی در سئو دست یابید.

وردپرس

وردپرس چیست ؟

وردپرس چیست ؟

وردپرس (WordPress) یک سیستم نرم افزاری تحت وب است که امکان تغییرات کامل ولی ساده را درتمامی قسمتهای مختلف سایت را به کاربر یا کاربران می دهد، .در این سیستم کاربر به راحتی به تمامی قسمتهای سایت دسترسی دارد و امکان وارد کردن تصویر ویدیو متن را دارد .تفاوت وردپرس با سیتمهای دیگر مدیریت محتوا سهولت در ویرایش و ثبت اطلاعات است .در این سیستم کاربر احتیاج به کد نویسی و ویرایش کدهای html  و css و جاوا ندارد و به راحتی همه عکسها و فایلها در مخزن وردپرس ذخیره شده و در سایت قابل انتشار است .وردپرس ابتدا برای ساخت وبلاگ مورد استفاده قرار می گرفت ولی امروزه  بیشتری وبلاگها دنیا با همین سیستم نوشته شده اند ، یکی از دلایل محبوبیت وردپرس وجود افزونه ها و قالب های متعدد و متنوع است که امکانات بسیار زیادی از لحاظ گرافیکی و نرم افزاری برای ادمین سایت به وجود می آورد با توجه به نکات یادشه دیگر بسیاری از سایتهای معتبر دنیا با سیستم مدیریت محتوای وردپرسی نوشته شده و بروزرسانی می شوند .یکی دیگر از مزیتهایی که باعث شده از رقیب های خود محبوب تر باشد، امکان بروزرسانی خودکار و دستی در فاصله زمانی کوتاه و از بین بردن مشکلات امنیتی است و نکتی کلیدی تر هماهنگی مدیریت وردپرس با ساختار گوگل برای تنظیمات سئو است.

چه سایتهایی با وردپرس میشه ساخت ؟

با سیستم مدیریت راحت وکاربردی وردپرس دیگر میتوان بیشتر سایت ها با موضوعات گوناگون را طراحی واجرا کرد، سایت های با کاربردها و فیلدهای مختلف مانند سایت شخصی ، سایت شرکتی ،سایت آموزشی ،فروشگاهی ،خبری ، ورزشی و… همگی به راحتی قابل اجرا هستند.به طور مثال در سایتهای فروشگاهی امکان درج قیمت و تخفیف فاکتور آنلاین پرداخت به صورت آنلاین و درب منزل ارسال فاکتور به ایمیل ثبت اطلاعات کاربر مثل آدرس و تلفن ثبت نظرات مقایسه کالا ویژگی های کالا و خدمات و دهها امکانات بیشتر اشاره کرد .امکانات نظیر انبارداری و موجودی کالا و آمار فروش و سود در سایت فروشگاهی قابل مشاهده است .در نمونه شخصی و شرکتی اطلاعات کامل شرکت مثل رزومه فعالیت و صفحه تماس و معرفی کامل خدمات تورمجازی قرار دادن عکس و فیلم و متن قابل مشاهده است . مدیریت محتوای وردپرسی تمامی انتظاری که  شما از یک سایت چند رسانه ای میخواهید بر آورده می کند .

وردپرس

وردپرس

 

قالب های سایت

قالب وردپرسی فایلی است که به کمک آن می توانید ظاهر صفحات سایت خود را به صورتی که دوست دارند انتخاب کنند و  هر نوعی که بخواهید تغییر دهید .وجود ابزارهای مختلف به همراه فایل های گرافیکی به شما امکانات بسیاری می دهد تا رنگ، شکل ، افکت ویژه و طرحهای گرافیکی خواستی را روی سایت خود پیاده سازی نمایید و از آن لذت ببرید، وردپرس هر روز با هزاران توسعه دهنده در ارتباط است.توسعه دهندگان وردپرس قالب های متنوعی را در مخزن وردپرس به صورت رایگان قرار میدهند .

وردپرس

افزونه وردپرسی

هنگام طراحی سایت شما احتیاج به امکاناتی فراتر از عکس و متن دارید تا بتوانید سایت خود را بهینه کنید .فرض کنید احتیاج به فرمی دارید تا کاربرانتان اطلاعاتی از یک کالا یا خدمات را برایتان ارسال کنند و یا قسمتی که با کاربران به صورت آنلاین گفتگو کنید .

حرکت دوربین در سینما

حرکت دوربین در سینما

حرکت دوربین در سینما (Camera Movements) را شاید به صورت اصطلاح بارها شنیده اید اما باید دانست که حرکت دوربین در سینما به مجموعه حرکتهای گفته می شود که ما در تصویر شاهد آن خواهیم بود و در آن مخاطب متوجه حرکت یا تغییر در قاب تصویر می شود، برنامه ریزی برای این حرکت ها در زمان پیش تولید توسط استوری برد یا همراه فیلمنامه با همکاری مدیر فیلمبرداری آماده میشود و در زمان تولید طبق آن ضبط می شود،البته باید به این نکته اشاره کرد که امکان دارد حرکت ها و زوایایی هم به صورت برنامه ریزی نشده و نسب به موقعیت توسط فیلمبردار و کارگردان سینما ضبط شود. این حرکتها را به دو بخش کلی میتوان در سینما تقسیم کرد،بخش اول با که با آن آشنا خواهد شد اپتیکی و بخش دوم که بشه ما معرفی خواهد شد انتقالی است. حرکت اپتیکی در واقع به معنی ساده تر همان زوم است که به دنبال آن شما با دو اصطلاح زوم این zoom in و زوم بک zoom back در سیما آشنا هستید ،در حرکت اپتیکی دوربین  ثابت است و هیچ حرکت فیزیکی ندارد و از طریق لنز دوربین با عمل زوم قاب تصویر به عقب و جلو حرکت میکند.اما در بخش دوم که آن را حرکت انتقالی نام گذاشتیم دوربین خود نیز جرکت میکند و دیگر از طریق زوم اتفاق نمی افتد خود حرکت انقالی در حرکت دوربین در سینما به دو بخش بر محور ثابت یا بر محور متحرک تقسیم شده است.در حرکت دوربین بر محور ثابت ما دوربین را بر روی سه پایه یا پایه گذاشته و به کمک محورها و گیره (Mount) حرکت را ایجاد می کنیم اما حرکت دوربین بر محور متحرک دوربین حرکت کرده و همراه آن فیلمبردار و ماشینری فیلمبرداری نیز به صورت یکی به حرکت در می آیند.

حرکت دوربین در سینما

حرکت دوربین در سینما

زوم(zoom)

تنها حرکت اپتیکی دوربین در سینما زوم است، از دکمه‌ها و تنظیمات موجود در دوربین جهت بزرگ‌نمایی یا کوچک ساختن تصویر استفاده کنید. این تنظیمات توسط مکانیزم‌های داخل لنز را کنترل می شود اما در از برخی دوربین‌های ساده تر تنها قابلیت زوم با سرعت ثابت را فراهم می‌سازند در حالیکه در دوربین‌های پیشرفته (SLR) با پیچاندن لنز می‌تواند با سرعت‌های مختلف زوم کنید. در این حرکت دوربین بدون هیچگونه حرکتی و فقط از طریق ﺣﺮﮐﺖ ﺯﻭﻡ ﺑﻪ ﺟﻠﻮ ﺭﺍ (Zoom In) ﻭ ﺣﺮﮐﺖ ﺯﻭﻡ ﺑﻪ ﻋﻘﺐ ﺭﺍ (Zoom Back) این حس ایجاد می شود، این حرکت بیشتر توسط آماتور ها مورد استفاده قرار می گیرد، ﺁﻧﻬﺎ ﺗﺮﺟﻴﺢ ﻣﯽ ﺩﻫﻨﺪ ﺑﻪ ﺟﺎﯼ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺣﺮﮐﺖ ﻫﺎﯼ ﻓﻴﺰﻳﮑﯽ ﺩﻭﺭﺑﻴﻦ، ﺑﺎ ﺣﺮﮐﺖ ﺯﻭﻡ، ﺗﻨﻮﻉ ﺗﺼﻮﻳﺮﯼ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﮐﻨﻨﺪ، ﺍﻣﺎ ﺑﺎﻳﺪ ﺩﺍﻧﺴﺖ ﮐﻪ ﺣﺮﮐﺖ ﺯﻭﻡ ﻧﻪ ﺗﻨﻬﺎ ﺗﻨﻮﻉ ﺗﺼﻮﻳﺮﯼ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﻧﻤﯽ ﮐﻨﺪ ﺑﻠﮑﻪ ﺗﮑﺮﺍﺭ ﺁﻥ ﺑﺎﻋﺚ ﺁﺯﺍﺭ ﺭﻭﺍﻧﯽ ﻭ ﺧﺴﺘﮕﯽ ﭼﺸﻤﺎﻥ ﺑﻴﻨﻨﺪﻩ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ. ﺣﺮﮐﺖ ﺯﻭﻡ ﺑﻪ ﺟﻠﻮ ﻭ ﺯﻭﻡ ﺑﻪ ﻋﻘﺐ، ﺧﻴﻠﯽ ﺷﺒﻴﻪ ﺣﺮﮐﺖ ﺩﺍﻟﯽ ﺑﻪ ﺟﻠﻮ ﻭ ﺩﺍﻟﯽ ﺑﻪ ﻋﻘﺐ ﺍﺳﺖ ﺍﻣﺎ ﻋﻠﻴﺮﻏﻢ ﺷﺒﺎﻫﺖ ﻇﺎﻫﺮﯼ، ﺩﺍﺭﺍﯼ ﺗﺎﺛﻴﺮﺍﺕ ﻣﺘﻔﺎﻭﺕ ﭼﺸﻤﮕﻴﺮﯼ ﻫﺴﺘﻨﺪ.

پَن (Pan)

از اولین حرکت دوربین در سینما میتوان به پَن (Pan) اشاره کرد حرکتی بر محور ثابت است که در آن دوربین را هم تراز با بازیگر یا صحنه مورد نظر به دو سمت چپ یا راست حرکت میکند، این حرکت باید توسط فیلمبردار به نرمی و بر روی سه پایه انجام شود، این نوع حرکت دوربین در سینما برای دنبال کردن سوژه یا نمایش فاصله میان دو شی ، برای نمایش چشم انداز‌های وسیع، مانند یک دشت  و  شهر مورد استفاده قرار میگیرد، البته باید به این نکته اشاره کرد که همیشه با تصویری ثابت آغاز کرده و پس از عملی کردن تکنیک Pan، سکانس را با شاتی ثابت دیگری به پایان برسانید. اگر چیز زیادی در صحنه در حال فیلمبرداری برای تماشا وجود ندارد، بهتر است از استفاده از این تکنیک صرف نظر کنید.  خود این حرکت پن بر چهار نوع دسته بندی می شود :

پن مروری: یعنی دوربین از نقطه ای شروع به حرکت کند و با سرعت ثابت به حرکت ادامه دهد و در نطقه پایانی ثابت شود این حرکت برای آشنایی بیننده با محیط کاربرد دارد مثل مرور کردن نمای ساختمان های یک شهر .

پن تعقیبی: در این حرکت سوژه به هر طرفی حرکت کند دوربین آن را همراهی و تعقیب خواهد کرد .

پن کنکاشی: در پن کنکاشی هر اتفاقی که برای بیننده مهم تر است دنبال میشود . مثلا در فوتبال توپ دنبال می شود ولی اگر خطایی اتفاق افتاد دوربین توپ را رها کرده روی بازیکن نگه می دارد و زمانی که داور سر برسد تصویر از بازیکن به داور منتقل می شود و به همین صورت…

سویچ پن: دوربین بین دو سوژه با سرعت پن را انجام می دهد به طوری که فاصله بین دو سوژه به خاطر سرعت دوربین محو و نا مشخص می شود مثل زمانی که بخواهیم از گفتگوی دو نفر با یک دوربین تصویر بگیریم .

حرکت دوربین در سینما (پن)

حرکت دوربین در سینما (پن)

تیلت (Tilit)

دومین اصطلاحی که در حرکت دوربین بر محور ثابت معرفی کرد اصطلاح تیلت (Tilit) است که بدون تغییر در موقعیت دوربین آن را به بالا و پایین حرکت میدهیم، در این روش ما با استفاده از حرکت دوربین در سینما ما سوژه یا بازیگر را دنبال می کنیم،مانند تکنیک قبل ما برای دنبال کردن سوژه، از حرکت بالا و پایین و ارتفاع استفاده می کنیم. به عنوان مثال، یک حرکت عمودی آهسته در امتداد برجی بزرگ، که پایدار بودن آن را به خوبی القا کنیم.همیشه با تصویری ثابت آغاز کرده و پس از عملی کردن تکنیک تیلت، سکانس را با شاتی ثابت نیز به پایان برسانید.

حرکت دوربین در سینما (تیلت)

حرکت دوربین در سینما (تیلت)

پَنتیلت (Pan-Tilit)

سومین حرکت دوربین در سینما بر محور ثابت پن تیلت است، همان طور که از اسمش مشخص است ترکیب دو حرکت همزمان است و دوربین حول یک محور ثابت یک حرکت چپ یا راست نرمی را به صورت یک منحنی از بالا به پایین ویا بالعکس را طی می کند یا میتواند  کاملا به صورت مورب باشد، به همین در بسیاری منابع فارسی آن را حرکت مورب  هم می نامند. در صحنه سینمایی مورد استفاده قرار می گیرد که سوژه از سطح افقی مانند خیابان به سمت بالا یا پایین حرکت می کند مانند بالا رفتن از پله اضطراری ساختمان مانند صحنه های فرار

حرکت دوربین در سینما (پن تیلت)

حرکت دوربین در سینما (پن تیلت)

 ترفیع (Pedestal)

این تکنیک با تیلت تفاوت دارد؛ اما در این حرکت هم مانند تیلت حرکتی به سمت بالا یا پایین است و بر محور ثابت ،اما توسط چرخ دهنده تنظیم ارتفاع خود سه پایه نه با تغییر زاویه روی محور ثابت. از امکان Pedestal سه پایه برای به دست آوردن ارتفاع ایده آل تصویر برداری استفاده می‌شود. مثلا اگر قصد دارید اندام و صورت بازیکن بسکتبالی بلند قد را به تصویر بکشید، لازم است دوربین را به به سمت بالا حرکت دهید. برای نمایش یک کودک یا گلی کوچک، لازم است ارتفاع دوربین کاهش یابد.

ﺣﺮﮐﺖ ﺗﺮﺍﻭﻟﻴﻨﮓ (Travelling):

اولین حرکت دوربین بر محور متحرک در حرکت دوربین در سینما تراولینگ است،ﺣﺮکتی به صورت ﺍﻓﻘﯽ که ﺩﻭﺭﺑﻴﻦ بر روی ﺭﻳﻞ حرکت می کند. ﺣﺮﮐﺖ ﺗﺮﺍﻭﻟﻴﻨﮓ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﺑﺮﺍﯼ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﮐﺮﺩﻥ ﻳﮏ ﺳﻮﮊﻩ ﻣﺘﺤﺮﮎ مانند حرکت عابران در خیابان یا ماشینی ﮐﻪ در حال ﺣﺮﮐﺖ است، ﻣﺴﺎﺑﻘﺎﺕ ﻭﺭﺯﺷﯽ ﻣﺜﻞ شنا، رالی، فوتبال ﻭ ﻏﻴﺮﻩ ﺑﻪ ﮐﺎﺭ ﻣﯽ ﺭﻭﺩ. در این حرکت دوربین، فیلمبردار و ناشینیری همراه یکدیگر حرکت می‌کنند.این حرکت یکی دیگر ازحرکات فنی وپیچیده دوربین می باشد که درآن دوربین برای تعقیب موضوع درحال حرکت به همراه او حرکت می کند.گاهی حرکت دوربین وسوژه موازی است وگاهی از هم دوریابه هم نزدیک می شوندمثلأ ازیک نمای لانگ شات به نمای مدیوم کلوز آپ می رسدویابرعکس.حرکت تراولینگ نیزبردوگونه است هم رو به جلو وهم به عقب. برای انجام تراولینگ نیز می بایست دورشته ریل موازی روی زمین مانند ریل قطار کارگذاشته می شودودوربین وفیلمبردار روی ارابه چهار چرخی که روی ریل حرکت می کندقرارمی گیردوبه طرف جلو یاعقب حرکت داده می شود .حرکت دوربین روی آن باید یکنواخت ونرم باشد.

دالی(Dolly)

در این حرکت دوربین روی ارابه چهار چرخی که روی ریل حرکت می کند قرارمی گیرد و به طرف جلو  یا عقب حرکت می کند این ارابه را دالی یا تراک می گویند.حرکت دوربین روی آن باید یکنواخت ونرم باشد، در دالی، دوربین روی پایه و ریل‌های مختلف سوار شده به سمت سوژه حرکت می‌کند یا از آن فاصله می‌گیرد. در این تکنیک از صندلی چرخ‌دار  توصیه می‌شود؛ وجود چرخ‌های بزرگ و مکان نشستن برای فیلمبردار به کیفیت کار کمک خواهد کرد. این صندلی به خوبی Dolly کار می‌کند اما امکان استفاده از مواردی خلاقانه‌تر مانند اسکیت بورد نیز وجود دارد.برای دنبال کردن سوژه‌ای با حرکت نرم و ایجاد پرسپکتیوی مناسب. لازم به ذکر است که در برخی فیلم‌ها، کارگردان اثر ترجیح می‌دهد این تکنیک را با زوم جهت جلوه بهتر ترکیب کند. در این صورت هنگام دور شدن دوربین، روی فرد زوم می‌شود و اندازه سوژه ثابت باقی می‌ماند؛‌ در حالیکه پس زمینه در حال تغییر و کوچک شدن است. انجام ماهرانه این حرکت سخت است اما در صورت عملی شدن، حس تنش، استرس و سرگیجه را به بهترین شکل منتقل می‌کند.این حرکت پرسپکتیو طبیعی دارد واززیبایی خاصی برخوردار است.هنگام انجام این حرکت باید توسط دستیار فیلمبردار به طور مرتب تنظیم فاصله انجام گیرد.

حرکت دوربین در سینما (تراولینگ ودالی)

حرکت دوربین در سینما (تراولینگ ودالی)

بوم(boom)


حرکت کرین و بوم یکی از جذاب ترین نما را در بین حرکت دوربین در سینما ایجاد می کند، تکنیک بوم به تغییر ارتفاع دوربین ازبالا به پایین یا پایین به بالا  بوم  گفته می شود، این نما به نمای چشم یک پرنده مشهور است و دوربین از سمت بالا به پایین حرکت می‌کند. کارگردان‌های سینما از این تکنیک برای سکانس‌های که جمعیت زیادی وجود داره استفاده می‌کنند. که به وسیله جرثقیل خاصی به نام کرین یا پایه پدستال در استودیو تلویزیونی انجام می گیرد.این حرکت برای معطوف کردن توجه از نقطه ای به نقاط دیگر ویا منحرف کردن توجه بینندگان ورفتن به موضوعات دیگر استفاده می شود. بطور مثال دوربین در نمای مدیوم شات یک یا چند نفر را د جنگ نشان می دهد دوربین به آرامی عقب رفته وحرکت عمودی روبه بالا را شروع می کندهمین طور که دوربین دور می شود ما نمای از یک لشکر را درحال جنگ می بینیم. ازکرین درفیلمهای تاریخی وجنگی سینمایی استفاده های زیادی می شود و استفاده از آن نیاز به هماهنگی ومهارت ویژه ای دارد.

ﮐﺮﻳﻦ (Crane)

ﺣﺮﮐﺖ ﮐﺮﻳﻦ، ﺗﺮﮐﻴﺒﯽ ﻭ ﭘﻴﭽﻴﺪﻩ ﺩﻭﺭﺑﻴﻦ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺭﻭﯼ ﺟﺮﺛﻘﻴﻞ ﻫﺎﯼ ﻣﺨﺼﻮﺻﯽ ﮐﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﻳﻦ ﮐﺎﺭ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺍﻧﺪ ﻭ ﺍﺭﺗﻔﺎﻉ ﺁﻧﻬﺎ ﺑﻴﻦ ۵ ﺗﺎ ۲۰ ﻣﺘﺮ ﺍﺳﺖ، ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﯽ ﮔﻴﺮﺩ. ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﮐﺮﻳﻦ، ﻓﻴﻠﻤﺒﺮﺩﺍﺭ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺑﻪ ﻃﻮﺭ ﻫﻤﺰﻣﺎﻥ ﺣﺮﮐﺖ ﻫﺎﯼ ﭘﻦ، ﺗﻴﻠﺖ، ﺩﺍﻟﯽ ﻭ ﺗﺮﺍﻭﻟﻴﻨﮓ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﺪ.ﮐﺮﺑﻦ ﺑﺮﺍﯼ ﻧﻤﺎﻳﺶ ﺗﻐﻴﻴﺮ ﻭﺿﻌﻴﺖ ﻳﮏ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﮐﺎﺭﺑﺮﺩ ﺩﺍﺭﺩ. ﮐﺮﻳﻦ ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺑﺮﺍﯼ ﺻﺤﻨﻪ ﻫﺎﯼ ﻋﻈﻴﻢ ﻓﻴﻠﻢ ﻫﺎﯼ ﺣﻤﺎﺳﯽ ﻭ ﺟﻨﮕﯽ ﻣﺜﻞ ﻟﺸﮑﺮﮐﺸﯽ ﻫﺎ ﻭ ﺣﺮﮐﺖ ﺑﻴﻦ ﺳﭙﺎﻫﻴﺎﻥ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺟﻨﮓ، ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻣﻔﻴﺪ ﺍﺳﺖ.

حرکت دوربین در سینما (بوم ، کرین)

حرکت دوربین در سینما (بوم ، کرین)

ﻧﻤﺎﯼ ﻫﻠﯽ ﺷﺎﺕ (Heli Shot):

ﻧﻤﺎﯼ ﻫﻠﯽ ﺷﺎﺕ ﻧﻤﺎﻳﯽ ﻫﻮﺍﻳﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺩﻭﺭﺑﻴﻨﯽ ﺩﺭ ﺩﺭﻭﻥ ﻳﮏ هلیکوپتر یا پهباد ﮐﺎﺭ ﮔﺬﺍﺷﺘﻪ ﺷﺪﻩ  و ﺍﺯ ﺑﺎﻻ فیلم ﻣﯽ ﮔﻴﺮﺩ. ﻣﻌﻤﻮﻻ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﻌﺮﻓﯽ ﻳﮏ ﻣﮑﺎﻥ ﺟﻐﺮﺍﻓﻴﺎﻳﯽ ﻭ ﻳﺎ ﻧﺸﺎﻥ ﺩﺍﺩﻥ ﺯﻳﺒﺎﻳﯽ ﻫﺎ ﻭ ﭼﺸﻢ ﺍﻧﺪﺍﺯﻫﺎﯼ ﻃﺒﻴﻌﯽ ﺩﺭ ﻓﻴﻠﻢ ﻫﺎﯼ ﻣﺴﺘﻨﺪ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ.

ﺣﺮﮐﺖ ﺭﻭﯼ ﺩﺳﺖ ﺩﻭﺭﺑﻴﻦ

ﺍﻳﻦ ﺣﺮﮐﺖ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﺳﺎﺩﻩ ﻭ ﺁﺳﺎﻥ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﺩﺭ ﻓﻴﻠﻢ ﻫﺎﯼ ﻣﺴﺘﻨﺪ ﻭ ﻓﻴﻠﻢ ﻫﺎﯼ ﮔﺰﺍﺭﺷﯽ ﺗﻠﻮﻳﺰﻳﻮﻧﯽ ﻭ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎﯼ ﺧﺒﺮﯼ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺯﻳﺎﺩ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ، ﺍﻣﺎ ﺩﺭ ﻓﻴﻠﻢ ﻫﺎﯼ ﺩﺍﺳﺘﺎﻧﯽ ﻧﻴﺰ ﺑﺮﺍﯼ ﺩﺍﺩﻥ ﺟﻨﺒﻪ ﻣﺴﺘﻨﺪ ﺑﻪ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﻭ ﻳﺎ ﺗﺼﻮﻳﺮ ﮐﺮﺩﻥ ﺯﺍﻭﻳﻪ ﺩﻳﺪ ﻗﻬﺮﻣﺎﻥ ﻓﻴﻠﻢ (ﻧﻤﺎﯼ ﻧﻘﻄﻪ ﻧﻈﺮ)، ﺍﺯ ﺁﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ.ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻧﻮﻉ ﺣﺮﮐﺖ، ﻓﻴﻠﻤﺒﺮﺩﺍﺭ ﺑﺎﻳﺪ ﻣﺮﺍﻗﺐ ﺗﮑﺎﻥ ﻫﺎﯼ ﺷﺪﻳﺪ ﺩﺳﺖ ﻭ ﺷﺎﻧﻪ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﺣﺮﮐﺎﺕ ﭘﺎﻫﺎ ﮐﻪ ﺑﻪ ﺭﺍﺣﺘﯽ ﺑﻪ ﺩﻭﺭﺑﻴﻦ ﻣﻨﺘﻘﻞ ﻣﯽ‌ﺷﻮﻧﺪ، ﺑﺎﺷﺪ. ﻓﻴﻠﻤﺒﺮﺩﺍﺭﯼ ﺑﺎ ﺩﻭﺭﺑﻴﻦ ﺭﻭﯼ ﺩﺳﺖ، ﺑﻪ ﻣﻬﺎﺭﺕ ﺯﻳﺎﺩ ﮐﺎﺭﮔﺮﺩﺍﻥ ﺑﺴﺘﮕﯽ ﺩﺍﺭﺩ ﻭ ﺟﺰ ﺩﺭ ﻣﻮﺍﺭﺩ ﻭﺍﻗﻌﺎ ﺿﺮﻭﺭﯼ ﻧﺒﺎﻳﺪ ﺍﺯ ﺁﻥ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﮐﺮﺩ.ﺣﺮﮐﺖ ﺭﻭﯼ ﺩﺳﺖ ﻣﯽ‌ﺗﻮﺍﻧﺪ ﺗﻤﺎﻡ ﺣﺮﮐﺎﺕ ﺩﻭﺭﺑﻴﻦ ﺭﻭﯼ ﺳﻪ ﭘﺎﻳﻪ ﻭ ﻳﺎ ﮐﺮﻳﻦ ﻭ ﺩﺍﻟﯽ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﺪ. ﮔﺎﻫﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﻬﺘﺮ ﺷﺪﻥ ﺍﻳﻦ ﺣﺮﮐﺖ، ﺍﺯ ﻭﺳﻴﻠﻪ‌ﺍﯼ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﺵــﻭﻟﺪﺭ (Shoulder) ﻳﺎ ﺩﻭﺷﯽ ﺍﺳﺘﻒــﺍﺩﻩ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﻭﻟﯽ ﺍﻣﺮﻭﺯﻩ ﺍﺯ ﻭﺳﻴﻠﻪ ﺩﻳﮕﺮﯼ ﺑﻪ ﻧﺎﻡ ﺍﺳﺘﻴﺪﯼ ﮐﻢ (Steadicam) ﮐﻪ ﻣﺠﻬﺰ ﺑﻪ ﻳﮏ ﻣﺎﻧﻴﺘﻮﺭ ﮐﻮﭼﮏ ﺍﺳﺖ، ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽ‌ﺷﻮﺩ ﮐﻪ ﻟﺮﺯﺵ ﻫﺎ ﻭ ﺗﮑﺎﻥ ﻫﺎﯼ ﺷﺪﻳﺪ ﺑﺪﻥ ﻓﻴﻠﻤﺒﺮﺩﺍﺭ ﺗﻮﺳﻂ ﺑﺎﺯﻭﻫﺎﯼ ﻣﺘﻔﺎﻭﺗﯽ ﮐﻪ ﺑﺮ ﺭﻭﯼ ﻧﻘﺎﻁ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺑﺪﻥ ﻓﻴﻠﻤﺒﺮﺩﺍﺭ ﻧﺼﺐ ﺷﺪﻩ، ﺑﻪ ﺣﺪﺍﻗﻞ ﻣﻤﮑﻦ ﻣﯽ ﺭﺳﺪ . ﺍﻳﻦ ﻭﺳﻴﻠﻪ ﺩﺭ ﺍﻧﺪﺍﺯﻩ ﻫﺎﯼ ﮔﻮﻧﺎﮔﻮﻧﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺩﻭﺭﺑﻴﻦ ﻫﺎﯼ ﻫﻨﺪﯼ ﮐﻢ (ﺧﺎﻧﮕﯽ) ﺗﺎ ﺩﻭﺭﺑﻴﻦ ﻫﺎﯼ ﺣﺮﻓﻪ ﺍﯼ ﺳﺎﺧﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ.

حرکت دوربین در سینما (فیلمبردار دستی)

حرکت دوربین در سینما (فیلمبردار دستی)

عکاسی چیست

عکاسی چیست ؟

عکاسی در معنی لغوی خود یعنی روش عکسبرداری که بصورت عرف به حرفه عکاس نیز گفته می شود این واژه ترجمه برای (Photography) است، که ریشه در دو واژه یونانی دارد Photo به معنی نور و Graphy به معنی ثبت ، ترکیب این دو ثبت نور است. بهتر است این هنر را ثبت تصویر است، این ثبت توسط دوربین اتفاق می افتد حال آنکه دیجیتال یا دستی (منوآل) باشد و عکاس با نگاه در ویزور آن را ثبت می کند، حال این ثبت بر روی گیرنده حساس به نور باشد یا نگاتیو ( فیلم ) نور بازتابیده شده از بیرون لنز باعث ثبت تصویر می شود. عکاسی یک پدیده هنری ، صنعتی و علمی است چرا که در قالب علم متولد و به شکل صنعتی رشد کرد تا به عنوان قالب هنری مطرح شود . به طور کلی میتوان این هنر را ترکیب ذوق و قریحه دانست که با توجه به آشنایی با این صنعت، هنر آن (اصول و روش ها) را نیز می داند. امروزه عکاسی شاخه ها و سبک های بسیاری پیدا کرده و دیگر نمیتوان آن را فقط عکاسی مستند نامید، چرا که با پیشرفت این صنعت و استفاده جهانی مردم از عکاسی این هنر از قالب مختص عکاسان خارج شده و ما شاهد گسترش این هنر هستیم و میتوان از شاخه آن به عکاسی  هنری ، تبلیغاتی مد و مستند اشراه کرد یا سبک های مینی مال ، واقعه گرایی ، پاپ آرت و… نام برد.

عکاسی

تاریخچه عکاسی

پدیده آمدن این هنر حال تلاش های چهره ها و افراد متفاوت با دییدگاه ها و نرشته های متفاوت است و توسط یک نفر ابداع یا کشف نشده و به مرور زمان های تکامل یافته است.شروع مکتوب این مسیر تکامل را می توان از دوربین های سوراخ سوزنی اقلیدس ، ارسطو دانست، که به دنبال اثبات تابیدن نور از چشم و بازتاب آن بر چشم بودن و این راه همین طور  ادامه پیدا کرد تا بعد از میلاد مسیح با آنتیوموس و ابن هیثم (جعبه تاریک) این تئوری دوربین سوراخ سوزنی را گسترش دادن تا ماگنوس نیترات نقره و فابریسوس نفره کلرید را کشف کردند تا باربارو با تحول بزرگ در عکاسی دیافراگم و عملکرد عدسی ها مطرح کند تا بالخره توماس وجوود اولین تصویر شفافی با مواد حساس به نور (نیترات نقره) ثبت کرد اما کار را در آستانه اختراع عکاسی پیشرفته رها کرد تا 1886 نیپس فرانسوی موفق شد عکسی دائمی را ثبت کند که اصلا به عکس های امروزی شباهتی ندارد و این سر آغاز آنچه امروز با آن سروکار داریم شد، تا با ورود نخستین دوربین موفق ( داگرئوتایپ ) ،صنعت ساخت دوربین و نگاتیو (فیلم) شکوفا و شاهد ساخت دوربین های و فیلم های پیشرفته تری در این حوزه باشیم .در اینجا ما فقط در این مطلب واقع انقلابی رو مد نظر داشتیم و مطمئنا در تاریخچه عکاسی نام و افراد زیادی وجود دارد  و در ادامه تئوری عکس رنگی سه‌رنگ، توسط جیمز کلرک ماکسول ، ریچارد مادوکس ابداع فیلم عکاسی ژلاتینی ،نخستین فیلم رول که توسط جورج ایستمن بزرگ بنیان گذار کمپانی کداک را ابداع شد تا اولین دوربین ظهور فیلم فوری (پولاریدها) توسط ادوین لند تا زمینه ساز ایده فرآیند ثبت تصاویر به وسیلهٔ دریافت و ثبت نور بر روی  حسگر الکترونیکی بشه که دوربین های امروزی ما رو شکل داده.

عکاسی

عکاسی درایران

پیدایش این هنر در ایران با اختلاف کم از اروپا (فرانسه) وارد ایران شد چرا که سه سال بعد از ورود دوربین داگرئوتابپ و تجهیزاتش به شاه ایران هدیه شدو درسال 1221 خورشیدی نخسین عکس برداری در ایران انجام شد. محمد شاه قاجار آن را از اتزار هدیه گرفت و توسط نیکلای پاولوف که برای آموزش فرستاده شده بود به تهران آورده شد ، اما دوره ناصرالدین شاه بود که به دلیل علاقه شدید و حمایت های سلطنتی این هنر شکوفا شد به طوری که در سال‌های طولانی سلطنت او عکاسان ایرانی و خارجی بسیاری در سراسر کشور به ثبت زندگی مردم و طبیعت پرداختند. در همان زمان  توسط معلمان دارالفنون از روی منابع اروپایی اموزش داده می شد و این اساس عکاسی امروز ایران شد. امروز که حدود 177 سال از زمان شروع آن گذشته، عکاسی در ایران از بسیاری از کشورهای پیشرفت قدمت بیشتری دارد.

عکاسی

عکاسی

عوامل تهیه فیلم

عوامل تهیه فیلم

عوامل تهیه فیلم چه کسانی هستند ؟

عوامل تهیه فیلم (Film Crew)، به نیروی انسانی گفته می شود که برای تولید یک فیلم به آنها نیاز است. هر کدام از این عوامل مسئولیت های فردی و گروهی در تولید یک فیلم دارند ،در بعضی از فیلم ها  ممکن است عوامل دیگری نیز برای امور تخصصی استفاده می شود اما اسمشان در تیتراژ قرار نگیرد. عوامل تهیه فیلم بیشترشان سازنده فیلم هستند که در پشت دوربین فعالیت کرده  و توسط تهیه کننده و مدیر تولید برای همکاری با کارگردان استخدام شده اند . از عوامل تهیه فیلم میتوان به کارگردان ، تهیه کننده ، فیلمنامه نویس یا گروه نگارش ، مدیر تولید ، گروه تولید (دستیاران تولید ، منشی صحنه و …) ، مدیر فیلمبرداری و گروه فیلمبرداری ، صدابرادارن ، بازیگران ، بازیگردان ها، طراح لباس ، طراح دکور  ، طراح نور ، مسئول جلوه های ویژه ، ترابری ، تدوینگر ، صداگذاری ، مسئول تصحیح رنگ و … بخشی از عوامل هستند که در زمان تولید فیلم مورد استفاده قرار می گیرند تا اتمام  مراحل ساخت فیلم.

عوامل تهیه فیلم

عوامل تهیه فیلم اسکلت فیلم هستند و هماهنگی بین آنها بسیار مهم است و باید توانایی درک دیدگاه و نظرات کارگردان و اعمال آن را داشته باشند چرا که هر گونه اختلال در بین عوامل باعث توقف فیلم میشود که در پی آن ضرر مالی و زمانی در تولید فیلم است. اما این موضوع روی دیگر نیز دارد و کارگردان و تهیه کننده نیز باید اعتماد به عوامل خود و نظرات تخصصی آنها  داشته باشند. در ادامه به مختصر به تعدادی از عوامل تهیه فیلم را معرفی می کنیم:

کارگردان سینما (Film Director)

کارگردان سینما کسی است که با استفاده از فیلم‌نامه و رهبری یک گروه سینمایی یک فیلم سینمایی ،تلویزیونی تولید می کند. به همین دلیل است که همواره، یک فیلم را با نام کارگردان آن می‌شناسند کسی است که بیشترین مسئولیت را در قبال تصویر و صدا و کیفیت نهایی فیلم دارد و معمولا ایده و بن مایه فیلم و شکل نهایی اثر از اوست و مهم‌ترین کار یک کارگردان سینما در جریان ساخت یک فیلم ،حفظ تداوم درام و ایده یا به تعریف دیگر بن مایه فیلم نامه در اثر است.که این امر در مراحل سه‌گانهٔ پیش تولید، تولید و پس‌تولید (تدوین) باید حفظ بشه. از وظایف یک کارگردان سینما برنامه ریزی ساخت فیلم ، نظارت بر ساخت آن ، ارائه دستورالعمل به بازیگران و کلیه دست اندرکاران فنی تولید و ارائه تصویری هنری و فنی به عهده اوست و تمامی این مراحل بدون داشتن دانش و تجربه نمی تواند موثر باشد چرا که کارگردان باید به موارد فنی و علمی این صنعت اشراف کامل داشته باشد.موضوعاتی مانند: انواع لنزهای سینمایی، ماشینری فیلم سازی ، آشنایی با نما های سینمایی، خط فرضی، مراحل تدوین و …

تهیه‌کننده فیلم (Film Producer)

تهیه‌کننده فیلم کسانی هستند که سرمایه و امکانات لازم را برای ساخت فیلم تهیه می کنند، عموما انتخاب تیم اصلی تولید ( کارگردان ، مدیر تولید ، فیلمنامه نویس ) و ژانر فیلم(قصه) با اوست ، کنترل و رسیدگی به امر تولید فیلم مانند تهیه سرمایه ساخت ، برنامه ریزی تولید، مدیریت منابع و قرادادها از وظایف دیگر تهیه‌کننده فیلم است. تهیه کننده در تمامی مراحل تولید فیلم حضور دارد و تمامی عوامل ساخت فیلم به صورت چه مستقیم و چه غیر مستفیم زیر نظر او هستند.

مدیر تولید فیلم (Film Production Manager)

مدیر تولید فیلم فردی است که  از سوی تهیه کننده انتخاب شده تا مسئولیت برنامه‌ریزی ،کنترل و هزینه کرد مالی و تامین نیروی انسانی برای تولید فیلم بر عهده بگیرد، در اصل مدیر تولید فیلم  وظابف بسیاری در زمان تولید دارد که از مهمترین شاخه های آن میتوان به برنامه ریزی مالی، تامین منابع انسانی تولید فیلم ، تامین امکانات و تجهیزات سینمایی، هماهنگی لوکشین و مدیریت زمان  اشاره کرد.

فیلمنامه‌ نویس (Screenwriter)

فیلمنامه‌ نویس (Screenwriter) یا سناریست (scénariste) به نویسندگانی گفته می‌شود که داستان مکتوبی را با دانش فواعد سینما، برای ساخت فیلم به رشته تحریر در می آورند، که در آن اتفاقات ، وقایع ، گفتگوها (دیالوگ ها) و کارکترها نقل شده، به آن فیلمنامه یا سناریو  گفته می شود، حال فیلمنامه‌ نویس میتواند ایده و بن مایه طرح برای خودش باشد و نه آن را به فیلمنامه نویس سفارش داده باشند یا بر اساس اقتباس از رمان ، نمایشنامه و … نوشته باشد. اما بدون تردید اوست که بر اساس ساختار روایی و سینمایی آن را می نویسد و برای ساخت فیلم آماده می کند و تمامی اصلاحات مد نظر تهیه کننده و کارگردان را او در فیلم نامه اعمال می کند.

فیلم‌بردار (Cinematographer)

فیلم‌بردار یا مدیر فیلم‌برداری (Director of Photography) فردی است که وظیفه ثبت صحنه ها و سکانس های فیلم را با استفاده از دانش فنی و تجهیزات فیلمبرداری (دوربین ، لنز ، سه پایه و…) دارد. فرآیند فیلمبرداری اصلی ترین بخش تولید فیلم است و فیلم‌بردار یکی از عوامل مهم ساخت فیلم است. مدیر فیلم‌برداری مسئولیت ضبط هر آنچه که در زمان فیلمبرداری اتفاق می افتد ( میزانسن و دکوپاژ ) است، از استفاده دوربین یا دوربین ها و بکار گیری قاب(نما)، لنز و زوایای مورد نظر و موقعیت مکانی درست دوربین و حتی نورپردازی مناسب ،که همه این موارد با همکاری و تایید کارگردان صورت می گیرد البته این به معنای آن نیست که کارگردان حتما، فیلمبردار را از خلاق بودن و نوآوری منع کرده باشد بلکه این موضوع به تعامل به آنها بر می گردد.

بازیگر (Actor)

بازیگر یا هنرپیشه به هنرمندانی اطلاق می شود که به صورت حرفه ای به ایفای نقش در سینما ، تئاتر و تلویزیون می پردازد ، هنرپیشه گان افرادی هستند که فیلم یا نمایش با استفاده از آنها داستان را برای ما به جلو می برد و هرچه بازیگر تسلط و مهارت بیشتر داشته باشد باورپذیر تر و جذابتر برای مخاطب خواهد بود .در حقیقت این بازیگران هستند که شخصیتهای مکتوب(کارکتر) در فیلمنامه را در فیلم زنده می کنند.

تدوینگر (Editor)

تدوینگر است که با ذوق و خلاقیت فیلم رابه شکلی که مخاطب روی پرده سینما می بیند در می آورد، تدوینگر عامل بسیار تاثیرگذار در شکست یا موفقیت فیلم است و به این دلیل به او کارگردان دوم هم گفته می شود. اوست که با انتخاب و چیدمان تصاویر و ترکیب آن با صدا و قرار دادن ضرباهنگ به فیلم جان می بخشد.استقلال و سهم خاص تدوین گر در تدوین ، بسته به میزان کنترلی که فیلمساز بر محصول نهایی اعمال می کند متفاوت است.

مدیر تولید فیلم

مدیر تولید فیلم

مدیر تولید فیلم (Film Production Manager) فردی است که  از سوی تهیه کننده انتخاب شده تا مسئولیت برنامه‌ریزی ،کنترل و هزینه کرد مالی و تامین نیروی انسانی برای تولید فیلم بر عهده بگیرد، در اصل مدیر تولید فیلم  وظابف بسیاری در زمان تولید دارد که از مهمترین شاخه های آن میتوان به  برنامه ریزی مالی، تامین منابع انسانی تولید فیلم ، تامین امکانات و تجهیزات سینمایی، هماهنگی لوکشین و مدیریت زمان  اشاره کرد.

کار مدیر تولید چیست؟

مدیر تولید سینما (فیلم) را می توان یکی از مهمترین فرد در گروه تهیه و تولید نام برد و عموما کسانی که با این صنعت آشنا نیستن کار آنها  را درست کم می گیرند، در صورتی که مدیریت بحران در تولید فیلم با اوست و تعامل مستقیم او با تهیه کننده، کارگردان و مدیران دیگر بخش های تولید فیلم و دستیارانشان است ،که تولید فیلم را به پیش می برد ، مدیر تولید نه تنها باید با تجربه و کاردان باشد، بلکه مسئولیت پذیر ، آشنا با مسائل مالی ، رفتارشناسی و متخصص در حوزه های مختلف سینما باشد، البته او می تواند در همه این بخش ها دستیارانی داشته باشد مانند حسابدار و … ولی هر چه مدیر تولید در موارد اشاره شده با تجربه تر و متخصص تر باشد، در این کار موفق تر خواهد بود .

"مدیر تولید فیلم wp-image-1915

کسانی که تجربه ساخت فیلم را داشته باشند می دانند هر لحظه از زمان تولید فیلم میتواند اتفاقی غیر منتظره ی رخ دهد، از حوادث آب و هوایی تا بروز مشکل در تجهیزات ، عوامل و … . هر چیزی میتواند باعث توقف شود این مدیر تولید فیلم است باید این بحران را مدیریت کند و از هرچه بیشتر شدن توقف تولید جلوگیری کند، او با توجه به اشراف که بر تمامی بخش ها  دارد و همکاری مستقیم خود با تهیه کننده و کارگردان باید راه حلی برای بجرت پیش آمده پیدا کند.

البته باید در انتها به نکته ی در اینجا اشاره کنیم، در ایران در بیشتر فیلم های ساخته شده، به موارد مطرح شده و مدیر تولید توجه نمی کنند؛ چرا که نه صنعت سینما ما در ایران  مانند هالیود جهانی و پولساز است و نه تهیه کنندگان وسینما گران توجه وآگاهی درستی به نقش مدیران تولید سینما دارند و یا متاستفانه مدیر نولید فیلم تخصص لازم را ندارد.چند سالی است که در ایران انجمن صنفی مدیران تولید شکل گرفته است که امیدوارم در دراز مدت این نوع از فعالیت ها باعث شود این رشته جایگاه خود را در صنعت سینما پیدا کند.

بازیگر ، هنرپیشه

بازیگر ، هنرپیشه

بازیگر یا هنرپیشه کیست ؟

بازیگر یا هنرپیشه (Actor) به هنرمندانی اطلاق می شود که به صورت حرفه ای به ایفای نقش در سینما ، تئاتر و تلویزیون می پردازد ، هنرپیشه گان افرادی هستند که فیلم یا نمایش با استفاده از آنها داستان را برای ما به جلو می برد و هرچه بازیگر تسلط و مهارت بیشتر داشته باشد باورپذیر تر و جذابتر برای مخاطب خواهد بود .در حقیقت این بازیگران هستند که شخصیتهای مکتوب(کارکتر) در فیلمنامه را در فیلم زنده می کنند ، بسیاری هنرپیشگی را برآمده از قدرت احساسات میدانند اما افرادی مانند دیدرو معتقد هستند که هنرپیشه یا بازیگر قابل ستایش و توانمند کسی است که احساسات خود را مهار و با دقت در ظرایف رفتارهای مردمان، “ظاهر” احساسات و حالات انسانی را “تقلید” کند . دیدرو به درستی می گوید چرا که باید احساسات، عقلانیت در درک نقش مکمل هم هستند ،چرا که تقلید صرف دیگر مورد پسند مخاطب نیست و در بسیاری مواقع بازی او را به سطح متوسط یا حتی زیر آن می کشاند.ریشه پیدایش بازیگری به قدمت آیین ها در تاریخ بر می گردد، اما بسیاری مدعی هستند اولین هنرپیشه به معنای نزدیک امروز آن تِسپیس یونانی (بازیگر تئاتر) بوده، که ارسطو درباره او می گوید او شیوه تازه‌ای را بنیاد نهاد، که بر پایه آن هر خواننده کاراکتر منحصر به فردی را با بهره‌گیری از نقاب به نمایش در می آورده، بسیاری او را افسانه می دانند اما بسیار مهم نیست آیا او بوده یا نه بلکه این موضوع مهم است که هنرپیشه با بهرگیری از نقاب یا واژه درست امروزی آن کارکتر با مخاطب را تحت تاثیر قرار داده.

بازیگر ، هنرپیشه

 

در ایران ما بازیگر یا هنرپیشه را آکتور (فرانسوی: Acteur) نیز می نمایم، خود واژه هنرپیشه در معنی کلی هنرمند به کار می رفته ، اما امروزه در فرهنگستان زبان فارسی این واژه را در برابر آکتور یا آرتیست قرار داده اند. بازیگری در ایران نیز مانند جهان برخواسنه از آیین و اسطوره است آغازگران آن در ایران گوسان ها و نمایشگران دوره قبل اسلام بودند و بعد از اسلام در قالب تعزیه و نقالی به حیات خود ادامه داده و با ورود سینما و تئاتر غربی بازیگری شکل امروزی خود را در ایران پیدا کرده است.

انتخاب بازیگر یا بازیگران توسط کارگردان و تهیه کننده برای فیلم صورت می گیرد، به بازیگرانی که نقش‌های اصلی فیلم را بازی می کتتد، نقش‌های اول و دوم گفته می شود و بقیه بازیگران نقشهای جزیی تری برای پیش برد داستان دارند ، دسته دیگر بازیگران که واژه سیاه لشکر بر روی آنها گذاشته شده ،کلمه‌ای به زبان نمی‌آورد و معمولاً جزئی از جمعیت است.

در میان بازیگر و مخاطب (تماشاگر) قرادادی پنهان در جریان است، قراردادی که مخاطب آن را پذیرفته تا بازیگر را باور کند با آنکه می داند او به راستی شخصیت داستان نیست و اگر در حالت روزمره با چنین موقعیتی روبه رو شود، آن را اغراق و یا مضحک قلمداد میکند این قراردادیست که از زمان آیسخولوس میان تئاترها و تماشاگرانشان برقرار شده و تا امروز نه فقط در تئاتر بلکه سینما ،تلویزیون و رادیو نیز مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارت دیگر هنر نمایش و هنرپیشگی حاصل اعمال نفوذ دقت عقلانی بشری در طبیعت خام است و نباید پنداشت آنچه بر صحنه می آید همانی است که در عرصه طبیعی رخ می دهد یا می تواند رخ دهد و بالعکس.

بازیگر ، هنرپیشه

 

فیلم‌بردار

فیلم‌بردار

فیلم‌بردار کیست؟

فیلم‌بردار (Cinematographer) یا مدیر فیلم‌برداری (Director of Photography) فردی است که وظیفه ثبت صحنه ها و سکانس های فیلم را با استفاده از دانش فنی و تجهیزات فیلمبرداری (دوربین ، لنز ، سه پایه و…) دارد. فرآیند فیلمبرداری اصلی ترین بخش تولید فیلم است و فیلم‌بردار یکی از عوامل مهم ساخت فیلم است. مدیر فیلم‌برداری مسئولیت ضبط هر آنچه که در زمان فیلمبرداری اتفاق می افتد ( میزانسن و دکوپاژ ) است، از استفاده دوربین یا دوربین ها و بکار گیری قاب(نما)، لنز و زوایای مورد نظر و موقعیت مکانی درست دوربین و حتی نورپردازی مناسب ،که همه این موارد با همکاری و تایید کارگردان صورت می گیرد البته این به معنای آن نیست که کارگردان حتما، فیلمبردار را از خلاق بودن و نوآوری منع کرده باشد بلکه این موضوع به تعامل به آنها بر می گردد. ضبط فیلم میتواند توسط یک فیلم بردار یا جمعی از آنها اتفاق بیفتد که در این صورت تمامی برنامه ریزی فیلمبرداری توسط مدیر فیلم‌برداری صورت می گیرد.

فیلم‌بردار

فیلمبردار باید دانش تخصصی این رشته سینمایی را داشته باشد از شناخت دوربین و لنز ، زوایا  و نور ،گرفته تا حساسیت ها و عدسی های یا تفاوت بین محصولات تولید شده برندهای متفاوت ، چرا که فرق یک فیلم بردار با فیلم‌بردار  خوب در توجه به ظرافت و جزییات است، چرا که او به مانند نقاشیست که تصویرهای مکتوب شده فیلمنامه نویس و کارگردان را به واقعیت تبدیل می کند و باید بتواند تصویر یا ذهنیت درستی درباره آن داشته باشد تا تصاویری خاص و تاثیر گذار را ثبت کتد. فیلم‌بردار هم می تواند مولف باشد، فیلم‌ برداران بزرگ سینما نوع نگاه و تکنیک معرف خودشان را دارند که آنها را متمایز می کند.

گروه فیلم‌برداری

گروه فیلمبرداری تیمی است که مدیر فیلم‌برداری با کمک آنها صحنه‌های فیلم  را ثبت می کند که شامل چند فیلمبردار (تعداد مورد نیاز) ، چند دستیار فیلم‌بردار  و نورپردازان و تدارکات است. دستیاران فیلم‌بردار مسئولیت جا به جای  و حرکت یا تغییر لنز ها هستند ، نورپردازان نور مطلوب مورد نظر کارگردان و فیلم‌بردار تنظیم می کنند و تدارکات مسئول جا به جای تجهیزات از لوکیشن به مکان فیلمبرداری بعدی هستند. اما یک مدیر فیلم برداری خوب با عوامل دکور (صحنه) و لباس در تعامل کامل است چرا که می داند به راستی آنها هم جز گروه فیلمبرداری محسوب می شوند.

فیلم‌بردار

تهیه‌کننده فیلم

تهیه‌کننده فیلم

تهیه‌کننده فیلم کیست؟

تهیه‌کننده فیلم (Film Producer) کسانی هستند که سرمایه و امکانات لازم را برای ساخت فیلم تهیه می کنند، عموما انتخاب تیم اصلی تولید ( کارگردان ، مدیر تولید ، فیلمنامه نویس ) و ژانر فیلم(قصه) با اوست ، کنترل و رسیدگی به امر تولید فیلم مانند تهیه سرمایه ساخت ، برنامه ریزی تولید، مدیریت منابع و قرادادها از وظایف دیگر تهیه‌کننده فیلم است. تهیه کننده در تمامی مراحل تولید فیلم حضور دارد و تمامی عوامل ساخت فیلم به صورت چه مستقیم و چه غیر مستفیم زیر نظر او هستند. تهیه‌کننده فیلم موفق کسی است که امروز مدیر هنری خوبی هم باشد چرا که ساختار کلاسیک که در آن فقط تهیه کننده ساختار و امکانات را تهیه میکنند گذشته، البته این به معنای دخالت کردن در کار عوامل نیست بلکه اگر دانش سینمایی لازم را داشته باشد ، عوامل را به درستی انتخاب می کنند تا از فرآیند کار  به صورت تخصصی، بدون مشکل و دخالت انجام شود، که مهمترین افراد آن فیلمنامه نویس و کارگردان هستند و در قسمت مالی ساخت فیلم مدیر تولید مناسب تا بودجه را یرای مصارف مختلف تولید مدیریت و مصرف کند، تا از به هدر رفتن سرمایه جلوگیری کند ، هرچه افرادی که تهیه کننده انتخاب میکند هماهنگ تر باشند پروژه با هزینه و زمانبندی مطلوبی تری به پایان می رسد.

دستیار تهیه‌کننده فیلم نیز وظیفه ایجاد هماهنگی برای رفع مشکلات مالی فیلم ، عوامل و همچنین رابط بین کارگردان برای انتقال موضوعات به تهیه کننده هستند و در مواردی دستیار تهیه کننده مشاوری هنری او میتواند باشد. هیچ الزامی نیست که تهیه کننده فیلم شخص یا فردی باشد، امروزه دیگر شرکت ها و کمپانی های بزرگ سینمایی تهیه کننده صنعت سینما هستند و گروه تولید و تهیه (مدیر تولید ، مجری طرح ، مدیر تدارکات ، دستیاران) در فیلم حضور دارند. در کل بدون حضور تهیه‌کننده فیلم فرآیند تولید فیلم بسیار دشوار خواهد شد ، آنها با سرمایه گذاری روی هنر هفتم تاثیر بسیار مهمی در این صنعت دارند و در سایه آن را کنترل می کنن چرا که قدرت تبلیغات و رسانه نیز در دست آنهاست (البته در اینجا منظور کمپانی فیلمسازی است) و با استفاده از آن مخاطب را تحت تاثیر قرار میدهند تا سود بیشتری کسب کنند.

تهیه‌کننده فیلم

فیلمنامه‌ نویس

فیلمنامه‌ نویس

فیلمنامه‌ نویس کیست؟

فیلمنامه‌ نویس (Screenwriter) یا سناریست (scénariste) به نویسندگانی گفته می‌شود که داستان مکتوبی را با دانش فواعد سینما، برای ساخت فیلم به رشته تحریر در می آورند، که در آن اتفاقات ، وقایع ، گفتگوها (دیالوگ ها) و کارکترها نقل شده، به آن فیلمنامه یا سناریو  گفته می شود، حال فیلمنامه‌ نویس میتواند ایده و بن مایه طرح برای خودش باشد و نه آن را به فیلمنامه نویس سفارش داده باشند یا بر اساس اقتباس از رمان ، نمایشنامه و … نوشته باشد. اما بدون تردید اوست که بر اساس ساختار روایی و سینمایی آن را می نویسد و برای ساخت فیلم آماده می کند و تمامی اصلاحات مد نظر تهیه کننده و کارگردان را او در فیلم نامه اعمال می کند، چرا که فیلمنامه حکم اسکلت ساختمان را دارد و بدون داشتن یک فیلمنامه خوب، نمیتوان فیلم خوب ساخت. فیلمنامه نویسان جز اصلی عوامل تولیدفیلم محسوب می شوند، البته این به معنی آن نیست که مانند کارگردان لزوما باید در زمان ضبط و ساخت فیلم حضور داشته باشد و این اتفاق به ندرت صورت می گیرد آن هم در صورتی که فیلمنامه‌ نویس آنقدر به متن تعصب داشته باشد که در تمامی طول تولید حاضر باشد، اما این امر استثناء محسوب می شود و کارگردان سینما در صورتی با آن موافق می کنند که خودش به تمامی جزییات فیلمنامه متعهد بداند اما بیشتر کارگردانان برداشت خود را از نوشته های فیلمنامه‌ نویس روی فیلم ضبط می کنند.

فیلمنامه‌ نویس

فیلمنامه‌ نویس

به دلیل بالا بودن هزینه ساخت فیلم ، استودیو ها ، تهیه کنندگان و همچنین کارگردان های مطرح فقط با فیلم نامه نویس های معروف و با تجربه کار می کنند چرا در ژانرهای سینمایی را می شناسند و در ژانر بخصوصی مولف شده اند و با زمانبندی و دقت بیشتری فیلمنامه مد نظر استودیوها سینمایی را تولید میکنند ، عموما فیلمنامه نویسان جوان هم در آثار سینمای مستقل و تجربی دیده می شوند. البته باید به این نکته باید اشاره کرد بسیاری از فیلمنامه نویس ها میتوانند نویسنده رمان ، نمایشنامه و دیگر گونه های ادبی هم باشند.اما فیلمنامه نویسها نیز برای ساخت اسکلت فیلمنامه باید دانش تخصصی خودشان را  دارند مانند: طرح کلی داستان (Log Line) ، فرض منطقی ( Premise) ،خلاصه داستان (Synopsis) و … با توجه به این نکته هرکسی را نمیتوان فیلمنامه نویس نامید.

فیلمنامه‌ نویس

تقسیم بندی سبکهای سینما

تقسیم بندی سبکهای سینما

تقسیم بندی سبکهای سینما را میتوان به چهار قسمت تقسیم کرد :ژانر ، زیر ژانر ، جنبش های هنری ، دوره های خاص. برای شناخت هر کدام از موارد تقسیم بندی سبکهای سینما آنها را به صورت خلاصه توضیح می دهیم. 1- ژانر : ما در مطالب قبلی به ژانر (گونه های سینما) اشاره کردیم و شکل گیری ژانر در آغاز نظام سینمایی باز می گردد. ژانربندی فیلم چه بر اساس ژانرهای داستانی یا ژانرهای مستند بازاریابی،فروش و  هزینه تولید و زمان را برای استودیو های سینمایی بسیار کاهش داد، چرا که چرا که دیگر قالب مشخصی به فیلمنامه نویس داده می شود تا هرچه سریع تر آن را به رشته نگارش در بیاورد، وقتی ما برچسبی مانند وسترن ، موزیکال یا نوآر مخاطب پیش فرض های در ذهن خود در مورد نو ع و فضای فیلم در ذهن دارد و زمانی که یک فیلم فقط در دسته بندی یک ژانر  قرار می گیرد از لحاظ زمینه ، روایت ، زمان ، نوع تصویر و نما و شخصیت ها شباهت های آشکاری با هم دارند  2- زیرژانر : زیرژانر اگرچه زیر شاخه های از ژانرهای اصلی محسوب می شوند اما موضوع و فضای حود را دارند برای نمونه کمدی های اسلپ استیک و اسکروبال اگرچه هر دو کمدی هستند اما تفاوت واضعی نسبت به هم دارند یا فیلم های تینیجری را می توان زیر ژانر کمدی دانست اما گاه در ژانر موزیکال یا وحشت جا می گیرد، در حالی که برخی از زیرژانرها مانند سینمای فمنیستی ، نژادپرستی یا سینمای ضد جنگ فقط از لحاظ موضوعی با هم فرق دارند.

تقسیم بندی سبکهای سینما

3- جنبش های هنری :سینما جدا از دیگر هنرها نیست . حتی سرگئی آیزنشتاین بر این باور بود که سینما ترکیبی از تمامی هنرهاست .برای همین در تقسیم بندی سبکهای سینما جنبش های هنری بسیار تاثیرگذار بوده اند، اگر چه سینما ویژگی های خاص خودش را دارد. برای نمونه فیلم های اکسپرسیونیستی آلمانی و یا فیلم های سورئال فرانسوی به موازات اکسپرسیونیسم وسورئالیسم در دهه 1920 رشد پیدا کردن و چندی است شاهد حضور پست مدرنیسم و مینیمالیسم در سینما هستیم. 4- دوره خاص: اگر چه بسیاری از سبکها سالیان دراز و با فراز و نشیب های گوناگون ادامه یافته اند، اما سبک های وجود دارند که فقط در دوره ای محدود شکوفا شدن و مخصوص آن دوره هستند.که آنها را میتوان با کوبیسم و فتوریسم نقاشی مقایسه کرد ، در شوروی کانستراکتیویسم با آنتی تز خود یعنی رئالیسم سوسیالیستی جایگزین شد که هر کدام مطابق با حال و هوای دوران سیاسی خود بودند و یا رئالیسم شاعرانه فرانسه و سینمای نئورئالیسم ایتالیا نیز چنین وضعیتی داشتند.

تقسیم بندی سبکهای سینما

تقسیم بندی سبکهای سینما

مستند واقعه نگار

مستند واقعه نگار

مستند واقعه نگار چیست ؟

مستند واقعه نگار (Documentary Realistic) نخستین گونه در ژانر های سینمای مستند است. برادران لومییر اولین افرادی بودند فیلم مستند ساختند و دوربین خود را بی هیچ واسطه ای  در برابر واقعیت قرار دادند و آن را بر روی نوار سلولوئید (فیلم) ثبت کردند، تنها هنری که به خرج دادند این بود که مناسب ترین جا را برای استقرار دوربین بیابند و مخاطب خود را از آن منظر به تماشای واقعیت وادارند. اهمیت این امر تا حدی بود که وقتی برای نخستین بار، فیلم ورودی قطار به ایستگاه را به نمایش در آوردند، تماشاچیان ردیف های اول از ترس پا به فرار نهادند. گزینش موضوع های بدیع برای فیلمبرداری که به هوشیاری خاصی نیاز داشت نیز در موفقیت آنان موثر بود. مستند واقع نگر ،نخست از موضوع هایی ابتدایی برخوردار بودند و جذابیت آنها صرفا محدود به ثبت حرکت می شد، مانند ورود قطار به ایستگاه، فعالیت روزانه کارگران ساختمانی، راه رفتن یک کودک، قایقرانی در شهر ونیز و صبحانه خوردن کودکی در دستور کار قرار گرفتند. پس از مدتی و با عادی شدن تماشای حرکت بر پرده های نمایش، برادران لومییر را بر آن داشت با گسیل داشتن فیلمبرداران خود به نقاط  مختلف دنیا، از یک سو با فیلمبرداری از جذابیت های سیاحتی شهر ها و کشور ها مختلف,گونه مستند سیاحتی را بنا نهند و از سوی دیگر,با فیلمبرداری از رخدادهای سیاسی-اجتماعی آن کشور ها,مستند واقعه نگار را پی ریزی کنند. به عنوان نمونه می توان به فیلم هایی چون مراسم تاجگذاری نیکلای دوم در روسیه و ورود گاوبازها در اسپانیا,تیرندازی ارتش اتریش، بازار ماهی فروشان مارسی در فرانسه، سوارکاران مسلح آلمانی در حال پرش از مانع، رژه فیل ها در پنوم پن و باربرها در سایگون اشاره کرد.

مستند واقعه نگار

مستند واقعه نگار

همان طور که دیده می شود موضوع این فیلم ها از ساده شروع و به موضوعاتی پیچیده و چشمگیر تر ختم می شود. از سوی دیگر، به موازات فعالیت برداران لومییر در فرانسه، توماس ادیسون که توانسته بود دستگاهی به نام کینتوسکوپ برای فیلمبرداری و نمایش فیلم بسازد، در امریکا به فعالیت پرداخت ، لیکن بزرگ و سنگین بودن کینتوسکوپ مانع از آن شد تا او بتواند از رخدادهای روزمره زندگی در مکان های واقعی فیلم بگیرد. از این رو با استقرار دوربین سنگین در استودیویی به نام بلاک ماریا روش دیگری را در پیش گرفت.روش ادیسون در مستند سازی این گونه بود که وی با آوردن آدم ها به درون استودیو از آنها هنگام انجام فعالیت هایشان فیلمبرداری می کرد و به این ترتیب صحنه هایی از یک مسابقه مشت زنی، رقص زنان، عملیات شعبده بازی و حرکات یک کابوی و نظایر اینها بر روی فیلم ثبت شد و به نمایش در آمد.این روش ادیسون بعد ها گونه ای را در مستند سازی به وجود آوردن که به گونه مستند بازسازی شده,شهرت یافت.

مستند واقعه نگار

مستند واقعه نگار

ژانرهای سینمای مستند

ژانرهای سینمای مستند (گونه شناسی مستند)

ژانرهای سینمای مستند (گونه شناسی مستند) چیست؟

ژانرهای سینمای مستند (گونه شناسی مستند) – ( Documentary Cinema Genres ) در طی دوره های مختلف رشد سینمای مستند ، اشکال زیادی را به وجود آورد و تجربه کرد. برخی از این اشکال که از قوت لازم برای تبدیل به یک جریان برخوردار نبودند و فراموش شدند و بسیاری نه تنها شکوفا شدن بلکه در سایر کشور ها دیگر  نیز به کار گرفته شدند. بدین ترتیب ژانرهای سینمای مستند ,یکی پس از دیگری شکل گرفتند. همین طور که قبلا فیلم مستند را تعریف کردیم و در آن اشاره کردیم که فیلم مستند به دنبال حقیقت بر پایه سند و مدرک است، خود از این ماجرا مستثنی نبوده و خود با گذشت زمان و یا درگیر شدن با آزمون  و خطهای بسیار و آشنایی با چهره های مختلف حقیقت و واقعیت که برای هر کدام نیاز های متفاوتی احساس می شد دست به کشف و ابداع ژانرهای سینمای مستند زده . ژانرهای سینمای مستند عبارتند از  مستند واقع نگار ، مستند سیاحتی، مستند گزارشی ، مستند بازسازی شده ، مستند نظیره سازی شده ، مستند آرشیوی ، مستند مردم شناسی ، مستند تاریخی ، مستند اجتماعی ، مستند علمی ، مستند آموزشی ، مستند شکل گرا ، مستند تبلیغاتی ، مستند شاعرانه ، مستند حیثیت آور(صنعتی) ، مستند بی واسطه ، مستند تحول گرا (سینمای وریته) ، مستند جنگی ، مستند سیاسی ، مستند داستانی ، مستند تجربی ، مستند ویدئویی ، مستند معترض ، مستند محاکمه کننده ، مستند شخصیت نگار (بیوگرافیکال) و … هستند.

ژانرهای سینمای مستند

ژانرهای سینمای مستند

برخی از این ژانرهای سینمای مستند زاییده شرایط اجتماعی ، سیاسی خاصی اند و کشیده نشدن موج آن حوادث به کشور ما، مانع از آن شد تا آن ژانرهای خاص در کشور های دیگر از جمله ایران مورد توجه وکار قرار بگیرند، این گونه ها عبارت اند از: مستند محاکمه کننده ، مستند ستیهنده (ستیزه‌کننده) که هر یک را به تفصیل مورد بررسی قرار خواهیم داد.

ژانرهای سینمای مستند

ژانرهای سینمای مستند

معانی در فیلم

معانی در فیلم

معانی در فیلم چیست ؟

معانی در فیلم کلمه بسیار گنگی در نگاه اول به نظر می آید برای همین به صورت ساده تری تعریفش می کنیم، ما معمولا هنگام تماشا و همچنین پس از تماشای یک فیلم درباره ی آن چه دیده ایم فکر می کنیم.گاه در مورد فیلمی که دیده ایم حرف می زنیم. بعضی وقتها نظر دیگران را در مورد آن فیلم می خواهیم. خیلی وقتها پس از تماشای یک فیلم ، در مورد آن فیلم یا برخی جنبه های خاصش نتیجه گیری های کلی میکنیم برای مثال میگویم فلان فیلم مشوق خشونت است یا فلان فیلم نشان می دهد اختلاسگر از دست پلیس فرار می کند و به سزای اعمالش نمی رسد. منظور ما از معانی در فیلم، همین مشاهدات یا نتیجه گیری کلی است که نسبت به فیلم می گیریم.

معانی در فیلم

معانی در فیلم

شناسایی و انگشت نهادن بر موضوع فیلم، با توضیح معانی در فیلم یکی نیست. موضوع فیلم را میتوان در یک کلمه یا یک جمله کوتاه خلاصه کرد برای مثال یکی از موضوعات در فیلم نابخشوده(Unforgiven (1992، موضوع (خشونت ) است، در حالی که برای توصیف معنای آن دست کم به یک جمله کامل نیاز است. یکی از معانی در فیلم نابخشوده را میتوان جنین خلاصه کرد: برای بعضی آدم ها، کشتن هم نوع کار بسیار دشواری است. در فیلم داستانی ، معانی معمولا نتیجه گیری های کلی در مورد موضوع های چون موقعیت شخصیت ها ، اندیشه های آنها و مجموعه ی رفتارهایشان است. اما در فیلم مستند ، معانی در فیلم دیدگاه کلی در مورد مضامین هستند که در فیلم مطرح می شوند. درعوض در فیلم های تجربی معانی شامل نتیجه گیری کلی تماشاگران در مورد قواعد فیلم یا نحوه ی عرضه غیر سنتی  داستان فیلم یا برخی ویژگی های خاص خود رسانه ی سینماست.

معانی در فیلم

برخی از تماشاگران بر این باورند که برای درک معانی در فیلم لازم است هدف و نیت کارگردان از ساخت فیلم را بدانیم و بشناسیم. اما در ئاقع حتما چنین نیست. خالق متن ، رمان  نمایشنامه ، نقاشی ، فیلم یا هر هنر دیگری ، در هنگام خلق اثر  به ندرت تصور روشن و کاملی دارد، به همین خاطر در بسیاری از مواقع در مصاحبه ها و گفتگوها مختلف ب زحمت توضیح قانع کننده و کاملی در مورد اثر (فیلم) خود می دهند و کمک او در این مورد بسیار محدود است. از آنجا که  خالثق متن و اثر به شدت درگیر خلق آن هستند در نتیجه در موقعیت مطلوبی برای مشاهده ی معنا یا معانی مختلف  آن قرار ندارند. آنها بیش اززآن به درختان نزدیک اند که بتوانند راه های مختلف موجود جنگل را تشخیص دهند و بدانند به کجا ختم می شود. از سوی دیگر برخی از هنرمندان بیش از بقیه به صورت غریزی و بدون وسواس از تجزیه و تحلیل موشکافانه کار می کنند و هنرمندان دیگری هم هستند که معتقداند این وظیقه تماشاگر است که با دیدن فیلم در مورد تجزیه و تحلیل اثر تصمیم بگیرند و افرادی مانند هیچکاک هم هستند که از گفتن آن چیز که در فیلم هست طفره می روند یا سر به سر دیگرام می گذارند و یا حتی نکته های گیچ کننده و نامربوطی برای گمراه کردن مخاطب است. معانی در فیلم را می توان به چهار بخش تقسیم کرد : معانی صریح و روشن در فیلم ، معانی ضمنی یا نهفته در فیلم ، معانی جامع و عمومی فیلم و معانی دلالت کننده.

ژانر سینمایی

ژانر سینمایی

ژانر سینمایی چیست ؟

ژانر سینمایی یا گونه های سینمایی برای تعریف دسته بندی فیلم بر اساس موضوع، داستان و قالب بکار می رود چه در فیلمهای داستانی یا مستنذ ، کلمه ژانر (žānr) فرانسه است که از ریشه لاتین (genre) گرفته شده به معنی دسته یا نوع اما کلمه ژانر سینمایی را بیشتر ما در نظریات و نقدها ادبی می بینیم که با بررسی حالت ( لحن احساسی )، موضوع، قالب (روش فیلمبرداری) یا تم آن، بعضی از منتقدان فیلم معتقدن ژانر یا دسته بندی فیلم اشتباه است و بعضی حتی برای هر ژانر شاخه بندی به عنوان زیر ژانرها تعیین می کنند، امروزه دیگر شنیدن اسم ژانر سینمایی چندگانه بسیار عادی است چرا که ژانر در سینما عبارتست که مرز و قالب مشخصی ندارد و بسیاری از آثار در یکی از آنها نمی گنجند و ترکیبی از چند ژانر هستند .(ترکیب دو ژانر) مانند فیلم آواتار (عاشقانه – جنگی). ژانر به اشکال مختلف به کار می‌رود تا به تمایزهای میان انواع متن اشاره کند: نوع نمایشی (حماسی،تغزلی،دراماتیک)، نوع رابطه با واقعیت (داستانی ، غیرداستانی)، نوع پیرنگ (کمدی/ تراژدی)، ماهیت محتوا (رمان تاریخی،رمان ماجرایی) و…

ژانر سینمایی

ارسطو نخسین تعریف از ژانرها ، درام ها را بر اساس بار ارزشی پایان آنها در مقایسه با ساختار داستانیشان طبقه بندی کرد، ماحصل تقسیم بندی آن چهار ژانر بنیادی اوست : تراژیک ساده ، پیروزمندانه ساده ، تراژیک پیچیده ، پیروزمندانه پیچیده . اما به تدریج ارسطو پشت غبار نظام سازی های گوناگون ژانر گم شد، گوته آن را به هفت ژانر رساند ، شیلر معتقد بود تعداد آنها کافی نیست ، پولتی فهرست سی و ش موقعیت دراماتیک را ارائه نمود تا کریستین متز تمام ژانرها را به هشت حالت تقلیل داد و آن را (همنشینی) نامید اما ساختمان او هم نتوانست سینما را در خود جا دهد ، اما نورمن فریدن (منتقد نو ارسطویی) بار دیگر نظام را بنا کرد که انواع  ژانر سینمایی رو آن سوار است او ژانر ها را بر اساس ساختار و ارزش های طبقه بندی و تشریح می کند، ما شناسایی و نامگذاری پیرنگهای نظیر پیرنگ تحصیل ، پیرنگ جبران ، پیرنگ سرخوردگی را مدیون او هستیم ، فرم های دقیق که در آنها داستان در سطح کشمکش درونی سیر می کند تا در پایان تغییراتی عمیق در ذهن یا سرشت اخلاقی قهرمان ایجاد کند. اما در حالی که منتقدان و نظریه پردازان سینمایی بر سر تعاریف و نظم سازی عها دعوا دارند،تک نک تماشاگران در شناخت ژانرها به مقام استادی رسیده اند. آنها به واسطه یم عمر تماشای فیلم با انتظارات خاصی پا به سینما می گذارند و تسلطشان به ژانرها نویسنده را با چالشهای اساسی مواجه می کند، البته بسیاری از فیلم نامه نویسان یک سبک نوشتاری به عنوان مولف برای خود قائل هستند که سعی میکنند در آثار بعدی آنها باز قابل شهود باشه که این امر در کارگردان هم قابل مشاهد است.

برخی از عناوین ژانر سینمایی داستانی (گونه شناسی داستانی) : ملودرام ، سیاسی ، عاشقانه ، ابرقهرمانی ، علمی و تخیلی ، تاریخی ، حماسی ، کمدی ، کمدی سیاه(گروتسک) ، جنگی ، اکشن ، بیوگرافی ، جنایی ، ترسناک ، معمایی ، سورئال ، اکسپرسیونیسم ، نو آر ، اجتماعی  و … هستند.

از عناوین ژانر مستند (گونه شناسی مستند) نیز میتوان به  آرشیوی ، تاریخی ، اجتماعی ، علمی ، آموزشی ، شاعرانه ، بی واسطه ، شخصیت نگار(بیوگرافیکال) ، معترض ، سیاسی ، تحول گرا(سینمای وریته) ، جنگی و … اشاره کرد.

ژانر سینمایی

فیلم مستند

فیلم مستند

فیلم مستند چیست؟

فیلم مستند (Documentary Film) ,گونه های دیگری از سینما را مطرح می کند، اکثر فیلم های مستند نه با یک واقعه خاص، بلکه با زنجیره ای از حوادثی که در اثر انگیزه ی مشترک رخ می دهند، سر و کار دارند که میتوان آن را مستندسازی جنبه‌هایی از واقعیت دانست. فیلم مستند هم مانند فیلم داستانی در دل خود روایتی دارند اما در قالبی متفاوت و برعکس داستانی ما نمی توانیم واقعیت و حادثه را تغییر دهیم بلکه میتوانیم نگرش و زوایه دید خود را به آن داشته باشم. فیلم مستند سینمایی بسته به ژانرهای سینمای مستند میتواند فیلم نامه داشته باشد یا نه براساس یک سناریو ساده و یا سلسله یادداشت های تیم تولید که فقط یک مسیر داستانی را روشن می کند باشد ، حتی در مستندهای هیچ متن و نوشته وجود ندارد بلکه وافعیت است که داستان ساز می شود و تیم تولید آن را ضبط می کند، البته فیلم های بیوگرافی را میتوان در هردوشاخه داستانی و مستند دید و اما فیلم مستند همان طور که از واژه آن مشخص است یعنی دارای دلیل و مدرک؛ مبتنی بر سند،حال این مدرک و سند میتوان یک واقعه تاریخی باشد یا یک زندگی شخص یا سرنوشت یک کشور و… اما روی داده و دیگر قابل تکرار نیست و حتی درصورت ساخت فیلم آن را بازسازی میکنند یا از شاهدان مصاحبه میگیرند، یک نکته که باید به آن اشاره کرد آن است که فیلم خبری در لحظه کنش است اما مستند بعد کنش ساخته می شود.

فیلم مستند

عموما تمامی فیلم های اول تاریخ سینما مستند هستند ، مانند ورود قطار به ایستگاه یا خروج گروهی کارگران از کارخانه بعد از آن قبل از ورود فیلم داستانی فیلمهای مستند سفرنامه مانند ورود به قطب یا بدویان آمریکا ساخته شد و در همان دوره بود که برای اولین بار واژه انگلیسی «Documentary» به معنی «مستند» در نقدی که بر فیلم رابرت فلاهرتی توسط جان گری‌یرسون منتشر شد. امروزه دیگر مستند در این قالب ها نمی کنجد از مسائل سیاسی تا اجتماعی ، هنری و… مستند ساخته می شود، که ما در مقاله ژانرهای سینمای مستند یا گونه شناسی مستند به آن اشاره کردیم که به طور مثال ژانر آرشیوی (مستند آرشیو) یا ژانر مصاحبه ای که در آن با استفاده مجدد از راش ها و فیلم های گذشته و تدوین آنها ،همراه با صدای روای اشاره کرد، البته همه اینها بخشی از تکتیکهای ساخت مستند است و هر کدام بسته به گونه (ژانر) قالب و فرآیند ساخت متفاوتی دارند  مانند فیلم مستند (تحقیقی) کارگردان ما را با پرسشی رو به رو می کند ، اما در بیوگرافی ها ما شاهد وقایع هستیم مانند یک فیلم داستانی و قوانین آن (میزانسن ، نماها  و …)

فیلم مستند