کروماکی چیست؟

کروماکی چیست؟

کروماکی یا به انگلیسی (Chroma key) یک طیف رنگ با دامنه و فرکانس مشخص می تواند کروماکی محسوب شود. برای ضبط کروماکی می توان از هر رنگی استفاده کرد،اما بهترین رنگها برای کروماکی رنگ های سبز و آبی است.با افزایش کاربرد نرم افزارهای تدوین و جلوه های ویژه، این روزها استفاده از استودیو کروماکی ، بیشتر از قبل متداول شده است، استودیوهای که برای ساخت فیلم های تبلیغاتی و حتی فیلم های داستانی و مستند از رنگها و پرده های آبی و سبز استفاده می کنند در حال افزایش است.

کروماکی

چه رنگی های دیگری براي کروماکی استفاده شده؟

همانطور که گفته شد هر رنگی قابلیت کروماکی شدن را دارد،اما اغلب شاهد رنگهاي سبز و آبی براي پس زمینه ي هستیم،اما از نمونه رنگهای دیگر:فیلم ماتریکس بارنگ ماژنتا فیلمبرداري شد و یا در فیلم Airforce1 از با رنگ قرمز و در فیلم آپلو 13 از رنگ نارنجی و در دهه ي 70 میلادي هالیود از رنگ زرد برای کروماکی استفاده می کردن.

کروماکی

اما چرا رنگ آبی و سبز در استودیو کرماکی پرکاربرد تر هستند؟

سنسور اغلب دوربین هاي تصویربرداري از سطوح حساس به رنگ سبز بیشتري نسبت به رنگ هاي آبی و قرمز تشکیل شده که این امر سبب میگردد که کمترین نویز در رنگ سبز باشد،پس بهتر است از رنگ سبز براي پس زمینه ي کروماکی استفاده شود .البته دقت کنید که از جمله ي “اغلب دوربینهاي تصویربرداري” استفاده شده و برخی از دوربینها از این قانون تبعیت نمیکنند.در کروماکی باید از رنگهای مخصوص کرماکی استفاده شود و یا از پرده های ضخیمی که نور را منعکس نمی کنند باید به نور پردازی هم دقت کرد که سایه کاراکتر ها روی پرده دیده نشده و کار کروماکی راحت تر و تمیز تر انجام شود. درادامه ی این مطلب به چند نکته کلیدی در این زمینه فیلمبرداری و کارگردانی در استودیو کروماکی اشاره می شود:

READ  فیلمنامه‌ نویس

1.سوژه ی خود را حداقل در فاصله 3 متری پرده قرار دهید، فاصله ی 4 تا 5 متر عالی است،نکته دیگر این که بعضی از همکاران بدون توجه به امکانات نرم افزار، فکر می کنند که باید تمام محیط قابل تصویربرداری را با پرده آبی یا سبز پوشاند. این موضوع آرمانی است، اما تنها نکته مهم در این میان قرار گرفتن سوژه در محیط کروماکی است. فضاهای غیراستفاده ای که در تصویر دیده خواهند شد، به وسیله نرم افزار به راحتی قابل حذف هستند.

2.دوربین را تا حد امکان دور از سوژه قرار دهید. این مساله به ویژه در زوایای محدود لنز تاثیر خود را نشان خواهد داد. به این ترتیب پرده سبز یا آبی خارج از فوکوس خواهد بود و در نتیجه چین و چروک های احتمالی پرده کمتر دیده خواهد شد.

3.بعضی از فیلمبرداران گمان می کنند که با پرنور کردن فضا و یا دادن نور زیاد روی پرده، جلوی سایه های اضافی را خواهند گرفت و نیز key کردن سوژه را سهولت خواهند بخشید.اما نورپردازی باید کاملن منطقی و با برنامه باشد،توصیه می کنیم یک شات را در همان لحظه، روی سیستم ریخته و همان جا عمل کروماکی را انجام دهند و حتما مانیتور کالیبره کنید،در غیر این صورت تمام عمل تست بی فایده است.

4.اگر از پرده آبی استفاده می کنید، نور پروژکتورهای بک گراند را از فیلنر نارنجی یا زرد عبور دهید. دقت کنید که این فیلترها نباید خیلی تیره باشند. از کم رنگ ترین ها استفاده کنید. این کار باعث خواهد شد تا احتمال وجود رنگ آبی در موها یا لباس به صورت چشمگیری کاهش یابد. زیرا این backlight تکمیل کننده رنگ آبی شما خواهد بود و بعد از key کردن به صورت کاملن سفید به نظر خواهد رسید. کاغذ کالک هم خوب است.

READ  نمایش

5.اگر از پرده سبز استفاده می کنید، نور پروژکتورهای بک گراند را از فیلتر ماژنتا عبور دهید،بعضی از دوستان تازه کار ماژنتا را با قرمز اشتباه می گیرند. لازم است دقت شود تا فیلتر ما ماژنترا باشد، آن هم ماژنتای 1/4 یا 1/2

6.اگر تصویربرداری به دوربین هم وارد است، از او بخواهید تا اشکالات احتمالی نور را توسط دوربین اصلاح کند. بدیهی است که این روش در صورتی کاربرد منطقی دارد که شما در حال پخش مستقیم یک برنامه زنده هستید. وگرنه، این ریسک را نکنید و خرده کاری ها را به اپراتور یا مسوول جلوه های ویژه محول کنید.

7.انواع رنگهای کروماکی و پارچه آبی و سبز را در بازار شناسایی کنید،آن هایی را که برای کارتان مناسب بودند، با ذکر کد رنگ آرشیو کنید،دقت کنید که پارچه انتخابی تان باید کلفت، 100% آبی یا 100% سبز باشد. نکته عجیب اما قابل توجه این که آبی 100% با سرمه ای فرق می کند،سرمه ای ترکیبی از آبی و مشکی و گاهی قرمز است،سعی کنید جنسی را انتخاب کنید که تا حد امکان ترکیب رنگی دیگری نداشته باشد و حتما از پارچه هایی که نور را منعکس می کنند اجتناب کنید.

8.دوربین را عموما بر روی manual mode بگذارید تا امکان عملیات دستی داشته باشید. اینجاست که یک تصویربردار حرفه ای حکم ناجی را برای شما خواهد داشت.

9.قبل از شروع تصویربرداری، فاصله کانونی را بر روی کاغذ کاملن سفیدی نوشته و از آن تصویر بگیرید، زیرا یک اپراتور حرفه ای در هنگام key کردن تصویر به آن نیاز خواهد داشت. اگر کلاکت داشتید که چه بهتر اما کاغذ کاربرد دیگری دارد که در زیر به آن اشاره خواهم کرد.

READ  خط فرضی چیست؟پنچ روش برای شکستن خط فرضی

10.نورپردازی را اول در مورد background انجام دهید. تنظیمات دوربین را که انجام دادید، این بار نورپردازی را بر اساس آن چه که در دوربین ثبت شده برای foreground انجام دهید. آن کاغذ سفید اینجا خیلی به درد می خورد. در همه حال، سفیدی آن می تواند برای شما به عنوان یک راهنما به کار رود. دقت کنید که در هنگام تنطبم نور forground با فاصله کانونی دوربین کاری ندارید. شما باید شدت نور ار توسط پروژکتورها تنظیم کنید.

کروماکی

کروماکی

17 پاسخ
 1. مسعود
  مسعود گفته:

  مطلبی که راجب کروماکی گذاشتین خیلی عالی و جامع بود و باعث شد به کروماکی و استودیوهای کروماکی علاقه مند بشم.

  پاسخ
 2. سیاوش
  سیاوش گفته:

  میشه این استودیو ها رو در ایران ساخت منظور این استودیو کروماکی هاست که تو هالیود هم هست؟

  پاسخ
  • Aiandeh
   Aiandeh گفته:

   بله . گروه آینده افتخار داره که به صورت تخصصی سازنده استودیو کروماکی و سینمایی در کشور است ، اما این نکته که این صنعت پرهزینه است و برای ساخت استودیو کروماکی با امکانات هالیود در ایران سرمایه گذاری کلانی باید صورت بگیرد ولی ساخت استودیو استاندارد امروز در ایران بسیار اجرایی میشه .

   پاسخ
 3. منصورى
  منصورى گفته:

  درود برشما
  ما بخوايم يك استوديو كروماكى يا استوديو سينمايى برامون طراحى كنيد ، تعرفه داره يا بايد چه مقدار هزينه كنيم و چطور ميتونيم ازتون كمك بگيريم

  پاسخ
  • Aiandeh
   Aiandeh گفته:

   سلام. طراحی استودیو کروماکی و یا استودیو های سینمایی تعرفه مشخصی نداره چون پارمترهای مثل متراژ و متریال و تجیزاتی که به کار می ره هزینه رو مشخص می کنه
   شما میتونید با تماس با آینده بخش طراحی و ساخت استودیو کروماکی 02122889550 از مشاوره ما استفاده کنید و درخواست طراحی و ساخت بدین.

   پاسخ
  • Aiandeh
   Aiandeh گفته:

   ساخت استودیو کروماکی یا نه به طور کلی استودیو پیش نیاز های داره مثل متراژ مطلوب ، ارتفاع ، عایق به صدا و … در صورتی که پارامترهای لازم برای ساخت استودیو رو داشته هر جای ممکن است.

   پاسخ
 4. عباس
  عباس گفته:

  خیلی باحال بود کروماکی نمیدونستم ، دمتون گرم . راجب ساختن فیلم های مارول تو استودیو کروماکی مطلب بزار ببینیم چطوریه؛)

  پاسخ
 5. اشکان
  اشکان گفته:

  میشه باز راجب کروماکی مطلب بگذارید مثالا آموزش کروماکی یا همچین مواردی از کروماکی . مرسی خیلی مطلب خوبی بود

  پاسخ
 6. hoosin.tat
  hoosin.tat گفته:

  بهترین مقاله بود بدون پیچوندن و ساده گفت منم فردا کنفراس کاربرد استودیو کروماکی داشتم فردا از روش میخونم . دمتون گرم

  پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *