مراحل تدوین سینمایی

مراحل تدوین فیلم

مراحل تدوین سینمایی

همان طور که در مقاله های قبل تدوین و تدوینگر  مورد بررسی قرار گرفت، دراین مطلب به طور کلی به مراحل تدوین فیلم (Film editing) اشاره می کنیم که بخشی مهمی از فرآیند مراحل ساخت فیلم است، مراحل تدوین سینمایی را به طوری کلی میتوان به سه مرحله اصلی تقسیم کرد: اسمبلی ، راف کات ، فاین کات .کارگردان عموما علاقه دارند در زمان تدوین در استودیو باشند (فاین کات) این درصورتی است که تدوینگرها علاقه دارند بدون حضور کارگردان تدوین کنند.

1. اسمبلی assembly :در این مرحله تدوین‌گر از روی فیلمنامه و یادداشت‌های گزارش صحنه و نماها و راش های که مورد تایید کارگردان به صورت مکتوب بوده را برای ایجاد نظم بین نما‌ها، پلان‌ها را از اول تا آخر به ترتیب شماره نما،صحنه و سکانس می چیند. در این مرحله هیچ نوع حذفی صورت نمی‌گیرد و فقط به صورت که در فیلم نامه آمده چیده می شود ، معمولا مرحله اسمبلی را دستیار تدوین‌گر انجام می‌دهد و  فهرست و یادداشت توسط منشی صحنه و دستیاران کارگردان تهیه می شود.

aiandehediting(آینده)

2. راف کات Rough Cut :در هنگام فیلمبرداری در ابتدا و انتهای یک پلان مقداری بیشتر از آنچه مورد نیاز است فیلمبرداری می شود تا به هنگام تدوین، مونتور بتواند هر لحظه را که مناسب دید، برای بریدن انتخاب کند. این مرحله را در واقع اولین مرحله واقعی تدوین می‌دانند. در ضمن در این مرحله برداشت های اعلام شده انتخاب و چک شده تا در صورت نداشتن هیچ باگ و مشکلی مابقی برداشت ها  حذف شوند.

READ  تهیه‌کننده فیلم

3. فاین کات Fine Cut: در این مرحله تصمیم نهایی را درباره‌ی نقطه دقیق برش(کات) و لحظه پیوند پلان ها به یکدیگر اتفاق می افتد و فیلم شکل داستانی خود را گرفته و تدوینگر سعی می کند به ریتم مناسب در روایت برسد . در این زمانست که صدا گذاری نیز انجام می شود و بعد از آن تیتراژ اضافه می شود این مرحله پایانی مراحل تدوین سینمایی است .

aiandeh(آینده)

1 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *