آشنایی با مراحل فیلمسازی

آشنایی کلی با مراحل ساخت فیلم و ترتیب این مراحل در فیلم سازی

برای ساخت و تولید یک فیلم باید مراحل مختلفی  را تجربه کرد ، از جمله این تجربیات شکل گرفتن طرح یا ایده اولیه (بن مایه)Idea، نوشتن فیلم نامه (سناریو) Screenplay ، فیلم برداری (ضبط) ، تدوین Film editing و مواردی از این دست باعث می شود،پروسه فیلمسازی چند ماه تا چندین سال به طول زمان می برد.در این مقاله سعی می شود تا حدودی به شناخت بهتری از این مراحل برسیم.

 (پیش تولید)Pre-Production

پیش تولید را به زبان ساده میتوان،به برنامه ریزی برای انجام ضبط فیلم و یا به تعبیر دیگر میتوان آن را نقشه راه نامید طی این برنامه ریزی، شناخت کلی نسبت به تولید و هزینه ها و دیگر موارد مورد نیاز برای تولید نیز مشخص می شود.

از مواردی که در قسمت پیش تولید با آن آشنا می شویم:

•فیلمنامه به عنوان اولین گام برای شروع ساخت یک فیلم است و باید درزمان پیش تولید شما باید به یک فیلم نامه کامل دست پیدا کنید که درآن تمام جزییات رعایت شده باشد،چرا که برای ساخت یک فیلم خوب فقط تجهیزات و عوامل مهم نیست،بلکه یک فیلم نامه خوب است که باعث جمع شدنعوامل حرفه ای می شود.

•استوری بورد storyboard(فیلمنامه تصویری) که در آن سکانس ها و پلان ها ترسیم می شود تا دید بهتری از آنچه که در ذهن کارگردان برای عوامل روشن بشود و همچین مراحل به ترتیب و با نظم ضبط شود.

•انتخاب بازیگران: بررسی شخصیت های فیلمنامه (مشخصات ظاهری و روانی ) برای انتخاب هرچه بهتر بازیگر که مشخصات شخصیت فیلم نامه را دارا باشد .

•انتخاب عوامل : در این قسمت شما به دنبال نیروی متخصص برای پروسه ی تولید می گردید مانند: دستیاران ، منشی صحنه ، فیمبردار و …

•محل فیلمبرداری (لوکیشن): بررسی موقعیت مکان فیلم بردار و کشف زوایای بهتر و انتخاب لنز مناسب برای آن موقعیت و تشخیص شرایط نوری لوکیشن ،از عواملی هستند که در پیش تولید باید به آن دقت شود .

در پیش تولید نکاتی که قصد دارید در فیلم باشد را کوتاه  توضیح می دهیدو از آنها یادداشت بر می دارید.

Film Media Photography Aiandeh

Production(تولید)

حالا زمان استفاده از برنامه ریزی های انجام شده در زمان پیش تولید است،تمام سکانس‌های و موارد یادداشت شده حالا تبدیل به تصویر می شوند، در زمان تولید شما باید در هماهنگی کامل با عوامل خود باشید ، عواملی مثل:منشی صحنه ،دستیاران ،بازیگران، فیلمبردار بازیگردان،نورپرداز ،عکاس و…،چرا که کارگردان باید با کمک آنها مرحله تولید را به پایان برساند.درزمان تولید تمام نکات باید با موشکافی خاصی انجام بگیرد،که چه بسا که فقط یکبار موقعیت فیلمبرداری از یک صحنه یا سکانسی است و بایدقوانین نورپردازی، ترکیب‌بندی ، کادربندی و… به درستی رعایت شود.

• کارگردانی
تدارکات
• فیلم برداری
• نورپردازی
صدا
• بازیگری

Aiandeh.com

مرحله پس از تولید یاpost-production

editsuitaiandeh

  جلوه های ویژه
موسیقی
تدوین

زمانی مرحله پس از تولید شروع می شود که کار تولید به پایان رسید باشد و راش های ضبط شده به همراه برگه نماهای مورد تایید کارگردان به تدوین گر و صداگذار تحویل شده،در زمان است که باید جلوه‌های ویژه، موسیقی و اصلاحات رنگ‌ها روی فیلم قرار بگیرد.در اینجاست که تدوین گر وارد می شود،تدوین گر را کارگردان دوم میدانند،چرا که به راستی می تواند باعث تغییراتی بنیادی در فیلم ایجاد کنند فقط با انجام کات زدن معنی فیلم را تغییر دهد پس در زمان تدوین بهتر است ، از نظر فکری به تدوینگرخود نزدیک باشد ، بعد از مرحله تدوین صدا گذاری انجام می شود.

در این مرحله کارگردان نیاز به تخصص در با  نرم افزار ها و سخت افزار ها تدوین و صداگذاری ندارد ولی بهتر است با نام های این برنامه ها آشنایی و اطاعاتی پایه داشته باشد از برنامه های تدوین میتوان به EDIUS ،Premier Pro، Final Cut ،Wondershare Video Editor و نرم افزار صداگذاری و اصلاح صداAdobe Audition اشاره کرد.

10 پاسخ
 1. علیرضا
  علیرضا گفته:

  سلام من چندین طرح سینمائی و‌تلویزیونی دارم وبرای بار اول میخواهم اقدام کنم تجربه و تخصصی هم ندارم اگر کسی هست که تجربه و تخصص و سرمایه اش دارد من با افتخاربه عنوان دستیار و عوامل تولید همراهی میکنم
  تلفن تماس ۰۹۱۹۵۴۳۶۲۶۸جمشیدی از قزوین

  پاسخ
 2. سید علی اکبر مدبر
  سید علی اکبر مدبر گفته:

  سلام من میخوام پروژه اولم رو شروع بکنم میشه بفرمایید چطور میتونم ی سرمایه گذار و تهیه کننده جذب بکنم

  پاسخ
  • پیام کهریزی
   پیام کهریزی گفته:

   ۱: باید تو محفل‌های هنری (مرتبط با سینما)حضور داشته باشین و خودتون و طرحتون رو معرفی کنین.
   ۲: از چندنفر کاردان بخواین نظرشون‌رو درباره طرحتون بگن ، و اگر نظرِ مثبتی داشتن ، ازشون خواهش کنین که به چند سرمایه گذار معرفیتون کنن

   پاسخ
 3. پژمان
  پژمان گفته:

  سلام. اگه کسی بخواد بعنوان سرمایه‌گذار در ساخت فیلم فعالیت کنه چطور میتونه شروع کنه؟ تاسیس شرکت میتونه گزینه خوبی باشه؟

  پاسخ
  • Aiandeh
   Aiandeh گفته:

   بهترین انتخاب برای شروع و کسب تجربه و همین طور ریسک کمتر در سرمایه گذاری این هست که با یک مجموعه سابق دار شروع به فعالیت کنید تا به صورت انفرادی

   پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *