مراحل تدوین فیلم

تدوین فیلم

همان طور که در مقاله های قبل به مراحل فیلم سازی اشاره شد، دراین مقاله هم به طور کلی به مراحل تدوین فیلم (Film editing) اشاره می کنیم تا در بهتری و پایه تری برای مقالت آینده داشته باشید.

aiandehediting(آینده)

که این مراحل به طوری کلی میتوان به سه مرحله اصلی تقسیم کرد:

۱٫ اسمبلی assembly :در این مرحله تدوین‌گر از روی فیلمنامه و یادداشت‌های گزارش صحنه و نماها و راش های که مورد تایید کارگردان به صورت مکتوب بوده را برای ایجاد نظم بین نما‌ها، پلان‌ها را از اول تا آخر به ترتیب شماره نما،صحنه و سکانس می چیند. در این مرحله هیچ نوع حذفی صورت نمی‌گیرد و فقط به صورت که در فیلم نامه آمده چیده می شود ، معمولا مرحله اسمبلی را دستیار تدوین‌گر انجام می‌دهد.

aiandeh(آینده)

۲٫ راف کات Rough Cut :در هنگام فیلمبرداری در ابتدا و انتهای یک پلان مقداری بیشتر از آنچه مورد نیاز است فیلمبرداری می شود تا به هنگام تدوین، مونتور(تدوینگر) بتواند هر لحظه را که مناسب دید، برای بریدن انتخاب کند. این مرحله را در واقع اولین مرحله واقعی تدوین می‌دانند. در ضمن در این مرحله برداشت های درست انتخاب و مابقی برداشت ها حذف می‌شوند.

۳٫ فاین کات Fine Cut: در این مرحله تصمیم نهایی را درباره‌ی نقطه دقیق برش(کات) و لحظه پیوند پلان ها به یکدیگر می گیرد. فیلم شکل داستانی خود را گرفته و تدوین گر سعی می کند به ریتم مناسب در روایت برسد .

1 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *